Германия забрани Uber

Германия забрани Uber

Федералният съд във Франкфурт забрани в цяла Германия използването на приложението за споделяне на пътувания с автомобили Uber. Решението бе взето с мотива, че технологичната компания, осигуряваща услугата, няма законно разрешително да работи според немското законодателство.

През изминалата седмица на фирмата е било наложено да спре практиката си да приема пътуващи в страната. Ако не го стори, ще бъде глобена, съобщава Би Би Си. Разпореждането е с временна давност и може да бъде отменено при следващо изслушване в съда, отбелязва германското списание „Шпигел“.

Забраната следва решение на лондонските транспортни власти да не повдигнат съдебно обвинение срещу Uber през юни миналата година. През миналата седмица обаче Uber обяви, че планира рязко да разшири операциите си в Германия. 

Uber е фирма, базирана в Сан Франциско, САЩ, която предлага на хората с планове за пътуване да се свързват помежду си и да използват обща кола, ако са се отправили в една и съща посока, чрез приложението Uber за смартфони и пресмятайки цената за пробег. Транспортът по този начин излиза значително по-евтино от ползването на конкурентните таксиметрови компании. Те обаче твърдят, че Uber се управлява от по-малко регулаторни изисквания, което прави конкуренцията нечестна.

Компанията е подкрепена от Google и от банката Goldman Sachs. Нейната дейност стана повод за множество протести на таксиметрови шофьори в Европа, включително в Берлин, Париж и Лондон.

В началото на август стана ясно, че Uber се подготвя да навлезе и на българския пазар. Компанията е започнала да търси персонал в София, съобщи "Капитал". На официалния сайт на Uber са публикувани обяви за софтуерен инженер, генерален мениджър и мениджър по логистиката и дейността. Те са включени и в социалната бизнес мрежа LinkedIn. Търсенето на генерален мениджър предполага развиване на основната дейност на компанията в града, а на софтуерни кадри – съответно осигуряване на необходимото техническо обезпечение за навлизане на българския пазар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ