На вниманието на властта: последни сме по конкурентноспособност в ЕС

Manager News

Противно на неделната новина от премиера Бойко Борисов, че ще се оправим най-бързо от кризата, доклад на Световния икономическо форум „Lisbon Review 2010” за втора поредна година ни постави в дъното на класацията за конкурентноспособност в ЕС. Изследването обхваща 27-те членки на ЕС, както и потенциални кандидати за влизане в съюза. То обхваща показатели като развитие на научноизследователска дейност, информационно общество, либерализация на пазара и създаване на ефективни и интегрирани финансови услуги.

Първите места в класацията са превзети от скандинавските страни. Начело е Швеция, следвана от Финландия, Дания и Холандия. В дъното на таблицата се нареждат България, Румъния, Италия, Полша и Гърция.

Сред потенциалните кандидати за членство в ЕС, Хърватия и Черна гора имат по-добри показатели от Полша, Италия, Румъния и България, докато Турция и Македония, дори и да изостават от Румъния, се нареждат пред България.

Скандинавските страни дърпат напред с добри нива на социална интеграция, ниска безработица и висока трудова заетост сред жените. Тези държави могат да се похвалят също с перфектни образователни системи и висококвалифицирана работна ръка. Също така те се представят най-добре в сферата на иновациите, което се дължи на агресивния подход на северните компании при въвеждането на нови технологии, както и на отделянето на значителни средства за научноизследователска дейност и развитие. Е, има ли нещо чудно тогава, че са отличници?!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.