Световно търсене на злато се срина с 16%

Световно търсене на злато се срина с 16%

Търсенето на злато в световен мащаб отбелязва рязък спад с 16% през второто тримесечие на 2014 година в сравнение със същия период на миналата година. Обемът на търсене се е свил до 963,8 тона, отчете Световният съвет по златото. В парично изражение световното търсене на злато през второто тримесечие на т.г. съставлява почти 40 млрд. долара.

 Понижението е главно заради чувствителен отлив на интерес от страна на ювелирния отрасъл. Като цяло търсенето от страна на ювелирната промишленост в световен мащаб е спаднало с 30%, до 510 тона. В същото време инвестиционното търсене бележи нарастване с 4%, до 235 тона. Централните банки са увеличили покупката на злато за наблюдавания период с 28%, до 118 тона. Те са сред най-активните купувачи на ценния метал през последните четири години, което до известна степен е свързано и с желанието за диверсифициране на рисковете в условията на геополитическа нестабилност, се казва още в отчета.

Общо, предлагането на злато е нараснало с 10% и надхвърля 1000 тона. То ще достигне пик през тази година и ще се задържи на такова ниво в следващите 4-6 тримесечия, прогнозира още Световният съвет по златото.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
Конференциите все още могат да донесат огромна възвръщаемост на инвестициите
На днешната дата, 15 септември. Рождениците днес
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции
Цитат на деня
Американски дипломат изрази съжаление за имиграционната акция срещу южнокорейски работници