Цените на портокаловия сок чупят рекорди, производители търсят алтернативни плодове

Цените на портокаловия сок чупят рекорди, производители търсят алтернативни плодове

Цените на портокаловия сок достигнаха до най-високите си стойности за всички времена на фона на продължителни ограничения в предлагането, тласкайки индустрията в кризисен режим и принуждавайки някои производители да обмислят алтернативни плодове, пише Си Ен Би Си.

Цените на портокаловия сок се покачват бързо през последните години, отчасти водени от намаляващото производство във Флорида, основният производител в САЩ, предизвиканото от климатичните промени екстремно време в основните райони за производство на портокали в Бразилия.

Южноамериканската земеделска сила е най-големият производител и износител на портокалов сок в света, което означава, че играе изключително влиятелна роля в оформянето на световната индустрия.

Еталонните фючърси за замразен концентриран портокалов сок, търгувани на Intercontinental Exchange в Ню Йорк, завършиха сесията при ниво от на $4,77 за паунд в сряда. Това е почти двойно повече от цената, регистрирана преди година.

Хари Кембъл, анализатор на данни за стоковите пазари в изследователската група Mintec, каза, че растящите цени на портокаловия сок са принудили производителите и смесителите да се адаптират към ситуацията, като обмислят алтернативни плодови сокове.

„Много от тях ще променят количествата сок, които слагат в смесите си, за да намалят портокаловия сок и да увеличат други сокове, като крушов сок, ябълков сок, гроздов сок, така че да са по-малко зависими от портокаловия сок,“ Кембъл каза пред Си Ен Би Си.

„Изглежда, че тази ситуация ще продължи в по-дългосрочен план“, добави той, като отбеляза, че някои играчи на пазара на портокалов сок са забелязали голям спад в търсенето през годината.

„Суша, болести и търсене“

Изследователският център Fundecitrus наскоро предупреди, че прекомерната жега в Бразилия миналата година означава, че южноамериканската страна вероятно е на път да регистрира една от най-лошите реколти от портокали за повече от три десетилетия.

В доклад, публикуван на 10 май, организацията на производителите на цитрусови плодове прогнозира, че Бразилия ще произведе 232,4 милиона кутии портокали (всяка с тегло приблизително 40,8 килограма) през сезона 2024-2025 г. Това представлява 24% спад в сравнение с предходния цикъл.

Анализаторите казват, че Бразилия обикновено произвежда около 300 милиона кутии портокали всеки цикъл, въпреки че изменението на климата драстично е намалило производството на култури. Изменението на климата прави екстремните метеорологични явления по-чести и по-интензивни.

Според Fundecitrus серия от интензивни горещи вълни в Бразилия е настъпила в критична фаза на цъфтеж и ранно образуване на плодове между септември и ноември миналата година, което значително възпрепятства производството.

Болест на цитрусовите плодове, известна като озеленяване, която води до горчиви, е друга пречка за производителите на портокали. Анализаторите предупредиха, че проблемът вероятно ще сее хаос в портокаловите горички по целия свят за известно време.

Райтер описа еталонния фючърсен договор за портокалов сок като слабо търгуван пазар, което означава, че може да доведе до пристъпи на „значителна волатилност“. Той изчисли, че следващата целева цена на портокаловия сок е 5,16 долара за паунд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ