Най-интересното във вестниците на 28 юли, сряда

Най-интересното във вестниците на 28 юли, сряда

Коментарите и интервютата са тежката артилерия в пресата, а днес всеки вестник си е намерил поне по една интересна тема или събеседник.

Затъваме. Правителството не ни е виновно. От хората е, казва в интервю за "24 часа" пророчицата Вера Кочовска. "Затъваме, но не ни е виновно правителството. От хората идва. Дърпат надолу в бездната. Който и да дойде на власт - промяната зависи от нас самите. Ако ние вървим надолу и продължаваме да се мразим, да завиждаме - нищо няма да направим, който и да поеме управлението. [] Слушай добре. Човек се преражда, за да се учи. Лошите души се прераждат по-често. Добрите - по-рядко. Но идваме на този свят, за да се учим. Лошите няма как да се променят. Тези новите и добри души, които сега са на 15-20 години, ще променят нашия живот. Идва ново поколение - това са преродените и светлите души", казва пророчицата.

В "Труд" депутатът от ДПС Хасан Адемов обяснява проблемите в осигуряването с факта 1,5 млн. работещи издържат цяла България.

В "Стандарт" председателят на Българската стопанска камара прави черни прогнози Задава се втора вълна на кризата/Ако не се вземат спешни мерки, рецесията може да удари банките, предупреждава Божидар Данев. Запитан излиза ли България вече от кризата, той отговаря: "Не съм оптимист. Кризата беше подценена - както от тройната коалиция, така и от това правителство. Тя настъпва и ще продължава да настъпва в България. Отрасловата структура на икономиката ни е силно деформирана, вследствие бума на строителство, търговия с недвижими имоти и грешна енергийна политика. Новото правителство има тежката задача в условията на дебалансирана икономика да намери нови "двигатели", за да се достигнат средните показатели за ЕС. [] За мен нещата са много тежки, малкият бизнес е на ръба на съществуването си, а това е пряко свързано с политиката за нови работни места. Сериозни индикатори за тези процеси са намалението на потреблението и темпът на увеличаване на лошите кредити. Лошите кредити официално достигнаха 15%, но ако добавим проблемните и преструктурираните, реалният процент достига около 30 на сто. Банковата система е вече в нелеко състояние. Обезпеченията по тези договори не са ликвидни или ликвидността им е далеч под стойността на отпуснатите средства. Трябва да се вземат бързи мерки, за да не направим обратния на европейските държави процес - от икономическа да влезем във финансова криза. Това пък ще бъде последвано от нова икономическа криза."

"Новинар" критикува икономическите и бюджетни прогнози на правителството за 2011 г. в коментара Кога ще ги стигнем гърците? "С темповете, с които харчи правителството, ще се стигне до санитарния минимум на фискалния резерв и няма да останат средства, с които да се финансира дупката в хазната. Остава алтернативата за заем от международните финансови пазари, които обаче няма да ни посрещнат с отворени обятия и ниска лихва. А изхарчи ли се резервът, кризата в Гърция ще ни се стори като предпремиера", предупреждава всекидневникът.

В статията си в "Класа" икономистът Георги Ганев казва: "Оптимистичните цифри, заложени в макрорамката в следващите три години за растеж от 3-4%, категорично няма да бъдат приети от Брюксел, при положение че ЕС и еврозоната се надяват на 1-1,5% растеж. Аз съм привърженик на тезата, че финансовият министър у нас трябва да си получава парите само ако е най-големият песимист в държавата. Но като че ли тази роля за пореден път ще бъде изиграна не от него, а от ЕК."

Още по-черен е редакционният коментар на "Дневник" Оптимизъм с нотки на малтусианство*. "По-голямата загадка обаче е очертаващото се намаление със 132 млн. лв. на парите за пенсии. Тъй като то не е обвързано с някаква реформа, явно по някаква друга причина кабинетът планира да плаща на почти 45 хил. пенсионери по-малко (сметката е при средната пенсия от около 250 лв.). Ако погледнем още по-оптимистично, възможно е от пенсионната система "да отпаднат" и 50 хил. души, а защо не и повече. Така ще се спестят още 15 млн. лв., а и повече. [] Единственият проблем е, че пенсионерите може да не са наясно с идеите на Малтус. (*Икономическо учение с основоположник Т. Малтус (1766-1834), според което бедността се преодолява с регулиране на населението)", с черен сарказъм коментира вестникът.

А ето и нещо политическо. Депутатката от ГЕРБ Лили Боянова посочва пред "Сега" основната слабост на управляващата партия В ГЕРБ има много слаби хора, които са влезли с някакви интереси.

Покрай тия тежки коментари да не забравяме все пак, че е лято и идва разгарът на отпуските. "Труд" пуска традиционния подробен преглед кой от властимащите къде ще почива “Евксиноград” затваря, чака Бойко Борисов.

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.