Следенето в интернет е незаконно, реши Конституционният съд
Следенето в интернет от днес е незаконно след като Конституционният съд обяви част от разпоредбите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) за противокоституционни. Сред тях са и текстове, приети през 2010 година, които регламентират следеното в интернет.
Решението е било подкрепено от осем съдии, а трима са се подписали с особено мнение. Пълният текст на решението ще бъде оповестен по-късно днес.
Делото беше образувано през април миналата година по искане на националния омбудсман Константин Пенчев. Той сезира Конституционния съд по повод решение на Съда на Европейския съюз, с което директивата за съхраняване на данни (известна като директива 24), която позволява на властите достъп до интернет и телефонния трафик на гражданите с цел предотвратяване или разкриване на тежки престъпления, беше обявена за нищожна.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |"Уникредит Булбанк" и Банка ДСК държат най-много от парите на държавните институции
България | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |Русия пуска свой колайдер
Свят | Advertorial |Коренна промяна на валутния пазар
Финанси | Advertorial |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Samsung създаде микро карта с памет от 256 GB
Технологии |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.