Алексей Петров застрелян до лифта в столичния кв. „Драгалевци“

Алексей Петров застрелян до лифта в столичния кв. „Драгалевци“

Бившата барета и бизнесмен Алексей Петров беше застрелян днес, близо до лифта в столичния квалтал „Драгалевци“, край неработещия ресторант „Воденицата“. С него се е рахождала и жена, която е тежко ранена, съобщи БНР.

По Петров е стреляно с пушка, а убийството му бе потвърдено официално и от МВР.

Жената, която е била с него е откарана в "Пирогов", в тежко състояние, но контактна и е успяла да даде показания, съобщи bTV.

Алексей Петров е роден на 23 април 1962 година в с. Бабинци, Тетевенско. Завършва милиционерското средно училище в Пазарджик през 1981 г. След това става барета в Специализирания отряд за борба с тероризма /СОБТ/. Там прекарва близо 8 години. Като командос той лично обезврежда и задържа опасен терорист и един от лидерите на лявата, германска терористична организация "Баадер Майнхоф" . Акцията се провежда през 1985 г. в подлеза, до кафенето на Централна гара в София. Тероистът е повален и блокиран от Петров, а двама негови колеги го събличат гол, за да не погълне отрова.

Алексей Петров напуска баретите в началото на 90-те години на миналия век. След това се насочва към частния бизнес. Той е сред учредителите и на Съюза на бившите барети. Създава няколко застрахователни фирми. Бил е и председател на Съюза за стопанска инициатива на гражданите.

На 14 август 2002 година срещу него бе извършен неуспешен атентат на излизане от басейна "Спартак". Тогава Петров бе прострелян в гърдите и крака, но оцеля заради жената, с която живееше по това време. Тя инстинктивно вдигнала ръка пред него по време изстрела и го предпазила от фатален край. Женате беше ранена в ръката. На 10 февруари 2010 г. е задържан и обвинен за лидер на престъпната група „Октопод“, занимавала се с рекет и изнудване. През октомври същата година е пуснат под домашен арест, а обвиненията са намалени до рекет и изнудване срещу 2 лица от 1998 и 2000 г.

На 29 октомври 2015 г. отново бе извършен неуспешен атентат срещу него, този път с гранатомет. В деня на атентата, малко преди 8,30 ч, Алексей Петров излиза от дома си на ул. “Арарат” в столичния кв. “Кръстова вада”. В подземния гараж го чака шофьорът му. Алексей сяда на задната дясна седалка в бронирания си “Мерцедес S 500 Гард”.

Шофьорът потегля и свива по ул. “Проф. Милчо Лаков”. Когато стига до кръстовището един след друг през 2 секунди се чуват два адски гърмежа. Колата е навлязла в завой, когато Алексей и шофьорът му усещат два силни удара в предницата на колата. Панорамното стъкло се пука, пръсва се стъклото на предната дясна врата. Шофьорът прави обратен завой и се прибира. Тогава обясненията бяха, че гранатометът е зареден неправилно от неопитни атентатори. По-късно, като организатор на това покушение на 10 години затвор беше осъден украинецът Роман Ловгиненко. Според Прокуратурата в периода от пролетта на 2014 г. до 29 октомври 2015 г. в София, Ловгиненко подготвял покушението, заедно с още трима души. Украинецът бил подбудител и помагач на групата. Той обещал 200 000 евро на извършителите и помагача, които трябвало умишлено да умъртвят Петров. Ловгиненко улеснил извършването на престъплението, като набавил парични средства и оръжията за извършването му– два броя гранатомети; дал съвети и разяснения; организирал следенето на Петров и набавил леките автомобили за неговото извършване.

 През 2009 г. Алексей Петров е обявен от тогавашния вътрешен министър Румен Петков за дългогодишен секретен сътрудник на контраразузнаването, после и на ДАНС. Името му се спрягаше и за организатор и тартор на бандата за отвличания "Наглите", но това не беше доказано след арестите на  членовете ѝ. Преподава в УНСС от края на 1990-те години. Защитава докторска дисертация по проблемите на фирмената сигурност в Специализирания научен съвет на Академията на МВР. Бил е треньор на българския национален отбор по карате. Президент е на Българската национална федерация карате.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Европейската комисия подаде иск срещу Унгария пред Съда на ЕС заради спорния ѝ закон за защита на суверенитета
Израелската армия нанесе един от най-мощните си удари в Ливан
Федерацията по вдигане на тежести обяви фалит
Често срещаните грешки при водене на преговори
Времето: Почти летни темпетурати, жълт код за силен вятър в 4 области
„Маркет ЛИНКС“: ИТН и „Величие“ не прескачат 4-процентната бариера, ако изборите бяха днес
Канада обяви създаване на отбранителна коалиция срещу Русия в Арктика
7-и банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите" – Готови ли сме за дигитализация,   присъединяване към еврозоната и устойчиви финанси?