Разходите на работодателите за отработен час скочили с близо 16% за година

Общество

През първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 15.8%. Това показват данните на Националния статистически институт  (НСИ), оповестени днес.

В индустрията увеличението е с 13.9%, в услугите - с 16.3%, и в строителството - с 19.3%. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Други дейности“ - с 20.8%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 20.6%, и „Строителство“ - с 19.3%.

Според данните на статистиката разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 15.8%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 15.9%.

По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 22.1% за „Други дейности“ до 10.9% за „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“, посочват от НСИ.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
Саудитска Арабия се опитва да създаде международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
НИМХ и БАН осем години спорят за собственост върху земи и сгради за над 8,6 млн. лева
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства