Сондата Juno на НАСА прекоси гравитационната граница между Юпитер и Слънцето

Сондата Juno  на НАСА прекоси гравитационната граница между Юпитер и Слънцето

Американската космическа сонда Juno, излетяла на 5 август 2011, доближава главната цел на своето пътуване - Юпитер, преминавайки границата на гравитационното поле между гигантската планета и слънцето, съобщава НАСА.

"В момента сондата е еднакво привлечена от Юпитер и от Слънцето", казва ръководителят на проекта от Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния, Рик Найбекен.

"Въпреки това от събота до края на тази мисия, гравитационното влияние на Юпитер върху Juno ще се увеличава, а на другите небесни тела ще намалява", доплни още той.

Такова пътуване би било невъзможно без уповаването на гравитационните сили. Първоначално апаратът е изстрелян в хиперболична орбита около Земята, а две години след старта се връща обратно към нашата планета, използвайки гравитацията й, за да ускори ход и да направи решителен пробив в дълбокия космос. 

Според плана сондата трябва да влезе в орбитата на Юпитер на 4 юли тази година, на националния празник на САЩ - Деня на независимостта. 

За да направите това, Juno ще включи за 35 мин. главния си двигател, за да ускори до 542 м/сек. и да се отправи към най-голямата планета от Слънчевата система.

След това, в рамките на 12 месеца, станцията, оборудвана с различни устройства и с тегло около 4 тона, ще направи 37 обиколки около газовия гигант и ще го приближи на разстояние до 5000 км. 

Както богинята Юнона, сондата ще трябва да погледнете през плътния слой от облаци, с които Юпитер се е обвил, за да скрие своите злодеяния, както разказва римската митология.

Задача на Juno е да получава и изпраща информация за структурата на повърхността, атмосферата и магнитосферата на планетата. 

Учените целят по-специално да тестват хипотезата за наличието на твърда сърцевина на Юпитер и смятат, че при всички случаи уникалните данни ще помогнат да се разберат по-добре процесите на образуване на различните небесни тела не само в Слънчевата система, но и в цялата Вселена.

Сондата Juno вече е поставила рекорд по най-голямо разстояние, изминато в космоса, и то захранвана от слънчева енергия. В бъдеще се очкава да измине максималното разстояние от 832 млн. км.

Juno е един от трите апарата, построени от специалисти на НАСА по програмата "Нови граници". Другите два са космическата сонда New Horizons, летяла в последната година на близко разстояние от Плутон, и научната сонда OSIRIS-Rex, която през септември трябва да се отправи към астероида Bennu.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%