Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижиха, но остават близо до 2-седмични върхове заради геополитическото напрежение
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, следвайки ръст от 6% миналата седмица, но останаха близо до двуседмични върхове на фона на нарастващото геополитическото напрежение нарасна между западните сили и големите производители на петрол Русия и Иран, което повишава рисковете от прекъсване на доставките, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,46 долара, или 0,61%, до 74,71 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,46 долара, или 0,65%, до 70,78 долара за барел.
Миналата седмица и двата сорта отбелязаха най-големите си седмични печалби от края на септември, за да достигнат най-високите си нива от 7 ноември, след като Русия изстреля хиперзвукова ракета срещу Украйна в предупреждение към Съединените щати и Обединеното кралство, които позволиха на Киев да използва американски и британски ракети за нанасяне на удари дълбоко на руска територия.
„Цените на петрола започват новата седмица с известно забавяне, тъй като участниците на пазара очакват повече сигнали за геополитическото развитие и политическите перспективи на Фед“, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.
„Напрежението между Украйна и Русия нарасна леко напоследък, което доведе до известно ценообразуване за рисковете от по-широка ескалация, потенциално повлияваща на доставките на петрол“, добави той.
Тъй като и Украйна, и Русия се борят да спечелят някакво преимущество преди предстоящи преговори под администрацията на Тръмп, напрежението вероятно ще продължи до края на годината, поддържайки цените на сорта Брент около $70-$80, каза още той.
Освен това Иран реагира на резолюция, приета от ядрения надзорен орган на ООН в четвъртък, като нареди активиране на различни нови и модерни центрофуги, използвани за обогатяване на уран.
„Порицанието на МААЕ и отговорът на Иран увеличават вероятността Тръмп да се стреми да наложи санкции срещу износа на петрол от Иран, когато дойде на власт“, посочи в бележка Вивек Дхар, стратег по суровините в Commonwealth Bank of Australia.
Наложените санкции биха могли да отстранят около 1 милион барела на ден от износа на петрол от Иран, което представлява около 1% от световното предлагане на петрол, добави той.
Иранското външно министерство заяви в неделя, че ще проведе разговори за своята спорна ядрена програма с три европейски сили на 29 ноември.
Инвеститорите също бяха фокусирани върху нарастващото търсене на суров петрол в Китай и Индия.
Вносът на суров петрол в Китай се възстанови през ноември, тъй като по-ниските цени привлякоха търсенето на запаси, докато индийските рафинерии увеличиха производителността на суров петрол с 3% на годишна база до 5,04 млн. барела на ден през октомври, подкрепени от износа на горива.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.