ЕС се споразумя за "въглероден данък" на границите

ЕС се споразумя за въглероден данък на границите

ЕС се споразумя за "въглероден данък" на границите

Държавите-членки на Евроопейския съюз обявиха днес приемането на механизъм, който ще приведе индустриалния внос на блока към екологичните стандарти чрез плащането на такса за въглеродните емисии, свързани с производството.

Известно като „Механизъм за коригиране на въглеродните граници“ (CBAM), споразумението ще обхваща промишления внос от 27-те държави от ЕС, като се насочва първо към най-замърсяващите продукти, съобщи Франс прес.

„CBAM ще бъде ключов стълб на европейските климатични политики.Това е един от единствените механизми, с които разполагаме, за да стимулираме нашите търговски партньори да декарбонизират своята индустрия“,  каза Мохамед Чахим, член на Европейския парламент отНиидерландия  Холандия, в изявление, публикувано от Европарламента.

Той добави, че това ще позволи на ЕС да „приложи принципа „замърсителят плаща“ към нашата индустрия“.

Първоначално споразумението ще обхване редица специфични продукти в сектори с интензивни въглеродни емисии, включително стомана, цимент, торове, алуминий, електричество и водород.

Непреките емисии също ще бъдат включени в регламента. Това означава, че на практика вносителят ще трябва да декларира емисиите, пряко свързани с производствения процес, и ако те надхвърлят европейския стандарт, да придобие „сертификат за емисии“ на цената на CO2 в Европейския съюз.

Ако в страната износител съществува въглероден пазар, той ще плати само разликата.

Съгласно временното споразумение, тестовият период ще започне през октомври 2023 г., през който компаниите вносители ще трябва да докладват своите задължения за въглеродни емисии.
Графикът за действителното прилагане на схемата, който ще бъде поетапен, ще зависи от по-нататъшните разговори по-късно тази седмица относно останалата част от реформата на въглеродния пазар на ЕС.

„Новият законопроект ще бъде първият по рода си“, се казва в изявление на Европейския парламент, добавяйки, че той е предназначен да спазва правилата на Световната търговска организация, за да отблъсне обвиненията в протекционизъм.

„Този механизъм насърчава вноса на стоки от фирми извън ЕС в общността , които отговарят на високите климатични стандарти, приложими в 27-те държави-членки на ЕС.Това ще осигури балансиран третиране на такъв внос и има за цел да насърчи нашите партньори по света да се присъединят към усилията на ЕС за климата“, каза Йозеф Сикела, министър на индустрията и търговията на Чехия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ