Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Полша замразява цената на газа на нивата от тази година
Тарифите на газа за домакинствата през 2023 година в Полша ще бъдат замразени на тазгодишното им равнище, съобщи министърката по въпросите на климата и околната среда Анна Москва, цитирана от полското издание на "Бизнес инсайдър".
Поляците с най-ниски доходи ще могат да разчитат на допълнителна субсидия за газ, а ДДС върху газа от януари ще се върне на предишното си равнище.
Министърката уточни, че проектът остава обект на консултации и правителството ще приеме т. нар. закон за газа, регулиращ цените на суровината за домакинствата.
Принципът на замразяване на тарифата за газа ще важи за всички, независимо от прага на доходите им, каза Анна Москва. Основното предложение е да замразим цената на газа за бита на тазгодишното ниво, добави тя.
Прилагането на мерките по "закона за газа" ще струва около 30 милиарда злоти. От една страна, по него ще бъдат компенсирани доставчиците на газ, които купуват синьото гориво на по-висока цена, а от друга - ще бъде поета компенсацията за разликата между тарифата, утвърдена от Службата за енергийно регулиране, и замразената тарифа от 200 злоти, предава БТА.
Анна Москва съобщи, че освен всички вече изплатени суми, най-бедните ще получат нова субсидия за газ. Според данните на правителството това са около 300 000 домакинства, които се отопляват на газ и попадат в границите за доходи от 1500 до 2000 злоти.
Министърката допълни, че единствената промяна спрямо тазгодишните сметки ще бъде връщането на ДДС ставката. В момента в рамките на мерките за борба с инфлацията ДДС върху газа е нулев.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Златото и среброто започват седмицата с нов спад
Финанси |Тръмп: Проведохме разговори с Иран за "пълно и окончателно" разрешаване на конфликта
Общество |Спад на борсите в Европа, STOXX 600 достигна четиримесечно дъно*
Финанси |2000 души останаха без ток на Хавай след най-тежкото наводнение за последните 20 г.
Свят |Над 30 души отиват на съд за тежката жп катастрофа в Гърция отпреди 3 години
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Хороскоп |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.