Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономисти понижават прогнозите си за растежа на еврозоната през 2025 г.
Икономиката на еврозоната ще набере по-слаба инерция през следващата година от предвиденото по-рано и ще регистрира само малко по-голям ръст, отколкото през 2024 г., се посочва в проучване на Bloomberg.
Анализаторите, участвал в анкетата на агенцията, сега прогнозират ръст от 1% през 2025 г. Въпреки че това е увеличение в сравнение с тазгодишното ниво от 0,8%, този ръст е по-нисък от по-ранната оценка за увеличение от 1,2%. Икономистите също така понижиха прогнозата си за растеж през 2026 г. от 1,4% на 1,2%.
За Германия, която се бори с продължително забавяне в своя ключов производствен сектор, икономистите сега очакват растеж от 0,4% през 2025 г. и 1% през 2026 г., което е с 0,3 процентни пункта по-ниско от предходната оценка. Прогнозите за Франция също бяха понижени, докато Испания се очаква да расте малко по-бързо от преди.
Оценките са по-песимистични от тези на Европейската централна банка, която също понижи прогнозите си този месец, след като намали лихвените проценти за четвърти път от юни. Длъжностните лица все още очакват домакинствата да доведат до възстановяване с нарастването на доходите и стабилизирането на инфлацията до целта от 2%, въпреки че многократно са надценявали колко бързо ще се материализира този тласък.
„Има съществени причини да вярваме, че ще има подобрение в икономиката през следващата година и тази след нея“, каза главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн в подкаст, публикуван в петък. Но „въпреки че потреблението сега се покачва, може да има малко забавяне, защото в свят на несигурност може би някои хора се въздържат от решения за потребление.“
Икономистите в проучването прогнозират, че инфлацията ще достигне 2% през второто тримесечие на 2025 г., където се очаква да се задържи, преди да падне до 1,9% година по-късно. Очаква се базовата инфлация - едно от оставащите опасения на ЕЦБ, да спадне по-бързо от прогнозираното пред, достигайки 2% през третото тримесечие на 2025 г.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.