Месо, зърно и млечни продукти поскъпват в цял свят

Месо, зърно и млечни продукти поскъпват в цял свят

Цените на храните в света продължават да растат през април, показват данните на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Референтният индекс, който следи месечните промени в международните цени на световно търгуваните хранителни стоки, достига 128,3 пункта — с 1% повече от март и със 7,6% над нивото от същия месец на миналата година.

Основен принос за увеличението имат зърнените култури, месото и млечните продукти, чиито котировки продължават да се повишават.

Ценовият индекс на зърнените култури се покачва с 1,2% спрямо март. Световните цени на пшеницата нарастват, подкрепени от намаляване на експортните доставки от Русия, а при ориза се отчита ръст заради засилено търсене на ароматни сортове. Международните цени на царевицата също се повишават заради сезонно по-ниски нива на запасите в САЩ и динамика в обменните курсове.

Още по-отчетлив е ръстът при месото — с 3,2% спрямо предходния месец. Най-сериозно увеличение бележат цените на свинското, следвани от говеждото, чиито котировки нарастват особено в Австралия и Бразилия заради стабилното световно търсене на внос и ограничените експортни наличности.

Цените на млечните продукти също продължават да се изкачват нагоре — индексът им нараства с 2,4% през април и достига 22,9% ръст на годишна база. Основен двигател на това поскъпване са международните цени на маслото, които достигат нов исторически връх заради намаляващите запаси в Европа.

На този фон индексът на растителните масла отбелязва спад от 2,3%, макар че остава с 20,7% над нивото си от предходната година. Цените на палмовото масло се понижават заради сезонно нарастващото производство в Югоизточна Азия, докато соевото и рапичното масло поскъпват заради силно световно търсене на внос. Цените на слънчогледовото олио остават стабилни.

Индексът на захарта също отбелязва понижение — с 3,5% спрямо март, заради притеснения относно несигурните икономически перспективи и потенциалното им отражение върху търсенето от секторите за напитки и преработка на храни.

Основният акцент остава върху поскъпването на зърнените култури, месото и млечните продукти, което засилва инфлационния натиск върху световния хранителен пазар и създава допълнителни предизвикателства за държавите-импортьори в условията на нестабилна глобална икономическа среда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Медведев: Никой не може да гарантира безопасността на Киев, ако Украйна атакува Москва на 9. май
Сръбският президент Александър Вучич приет по спешност в болница в Белград
Опитват се да ви манипулират?
Нови открития за силата на ензимите могат да променят биохимията
Физическата активност намалява риска от деменция, инсулт и депресия
Тото Волф: Устойчивите горива във Формула 1 се оказват по-скъпи от очакваното
Индия забранява вноса от Пакистан след смъртоносно нападение срещу туристи в Кашмир
Шест мощни прозрения, които ще разкрият най-дълбоките желания на клиентите ви