Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Отварянето на Китай е добре дошло за глобалния растеж, но може да подхрани инфлацията
Икономическото отваряне на Китай може да стимулира глобалния растеж, но бизнес лидерите и политиците, участващия на Световния икономически форум тази седмица, изразяват известни притеснения относно потенциалното му инфлационно въздействие, пише Си Ен Би Си.
Решението на Китай отново да приветства туристите, както и да улесни китайците при пътуванията в чужбина, е една от най-обсъжданите теми на срещата в Давос.
Като цяло това се смята за едно от най-важните икономически събития през 2023 г. и бизнес общността е забележимо развълнувана от сключването на нови сделки с втората по големина икономика в света.
От друга страна обаче има опасения какво означава това за инфлацията и разходите за живот.
„Ако търсене на други стоки от Китай започне да се повишава и това създаде по-голям натиск върху цените на стоките, като например природния газ, това е голям проблем в Европа. Ако търсенето на природен газ в Китай се увеличи, защото фабриките и техните домакинства изискват повече електроенергия , тогава това ще окаже натиск върху Европа, защото те се конкурират на едни и същи пазари за втечнен природен газ“, коментира пред Си Ен Би Си Рагурам Раджан, който е бивш гуверньор на централната банка на Индия
„Така че отварянето на Китай [е] добра новина като цяло, но потенциално инфлационното въздействие - може да има известно влияние“, каза той.
Международната агенция по енергетика предупреди, че европейските компании може да се сблъскат с по-високи разходи за природен газ тази година, тъй като ще има по-голяма конкуренция за суровината. Инфлацията е едно от най-големите предизвикателства за европейските граждани през изминалата година, което се дължи най-вече на по-високите сметки за енергия.
Говорейки на панел, модериран от Си Ен Би Си, Сатиш Шанкар, управляващ партньор за APAC в консултантската компания Bain & Company, каза: „Мисля, че отварянето на Китай ще увеличи потреблението на глобална енергия и може да причини известна инфлация“.
Феликс Сътер, президент на Швейцарско-китайската търговска камара, каза на същия панел, че „китайските енергийни нужди и нужди от суровини ще се конкурират с европейските и глобалните нужди, така че макар в момента да има отпускане на инфлацията, ще има по-голям натиск върху нея през третото тримесечие“.
Някои икономисти предупредиха, че ако тези прогнози се сбъднат, на Федералният резерв на САЩ може да му се наложи да продължи да повишава лихвите. „Според нас... по-силен Китай увеличава шансовете за упорит Фед“, каза Тавис Маккорт, институционален капиталов стратег в Raymond James.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.