Шестте най-големи икономики като дял от световния БВП през последните 4 десетилетия

Шестте най-големи икономики като дял от световния БВП през последните 4 десетилетия

С течение на времето разпределението на глобалния брутен вътрешен продукт между най-големите икономики в света се промени динамично, отразявайки промените в икономическите политики, технологичния напредък и демографските тенденции.

За да визуализират тези промени през последните десетилетия от сайта VisualCapitalist.com са направили инфографика с дела на шестте най-големи икономики в света от глобалния БВП от 1980 г. до 2024 г.

Данните са получени от доклада на МВФ за Световните икономически перспективи на МВФ от април 2024 г. и се базират на текущи цени.

Започвайки със САЩ, можем да видим, че делът на Америка в световния БВП се колебае доста значително с течение на времето.

След като достигна дъното от 21,1% през 2011 г., икономиката на САЩ увеличи относителния си размер с няколко процентни пункта и според МВФ ще съставлява 26,3% от световния БВП през 2024 г. Пикът е през 1985%, когато над една трета (34,6%) от световната икономическа продукция идва от САЩ.

Тази диаграма също така показва, че САЩ са успели да се възстановят по-силно от пандемията COVID-19, което се доказва от нарастващия им дял в глобалния БВП от 2020 г. насам. Китай, ЕС и Япония отбелязват относителен спад през същия период.

Тази диаграма също така предоставя перспектива за периода на бърз икономически растеж на Китай, който започна в началото на хилядолетието.

Интересно е да се отбележи, че Китай се присъедини към Световната търговска организация (СТО) през 2001 г., което улесни интеграцията на Китай в глобалната икономика. Пикът за последните 40 години е през 2021 г., когато Китай представлява 18,3% от глобалната икономика.

Европейският съюз достига своя пик от глобалния БВП в този период през 1992 г., когато блокът представлява 28,8% от световната икономика. По това време САЩ отговарят за 25,7% от глобалната икономическа продукция.

Неотдавна Япония беше втората по икономическа мощ държава. Тя е представлявала 17,8% от световната икономика през 1994 г. и 1995 г. Оттогава икономическата стагнация и застаряващото население са довели до относителен спад на икономическата мощ на страната. Последните данни обаче сочат за дял от едва 3,8%.

Малко след това се нарежда Индия, която е във възход от години и вече е достигнала 3,6% от глобалния БВП. Според последните данни Великобритания, която напусна ЕС в началото на 2022 г., е с дял от 3,2%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%