Най-скъпите градове за експати през 2024 г.

Най-скъпите градове за експати през 2024 г.

Най-големите финансови центрове в Азия отново завоюваха първите места като най-скъпите градове за живеене на експати, пише Си Ен Би Си.

Хонконг оглави класацията Cost of Living City Ranking 2024 на Mercer, като след него се нареждат Сингапур и четири града в Швейцария - Цюрих, Женева, Базел и Берн. Топ 10 допълват Ню Йорк, Лондон, Насау  Лос Анджелис.

Няма промяна при първите пет места спрямо предходната година, но Лондон е изкачил с 9 позиции.

Българската столица София също е в класация, но на 162-ма позиция в сравнение със 168-ма през предходното ѝ издание.

Проучването сравнява разходите за повече от 200 артикула във всеки от 226-те изследвани града - включително цените на жилищата, транспорта, храната, дрехите, домакинските стоки и развлеченията.

Ню Йорк е използван като еталон и валутните колебания са измерени спрямо щатския долар.

Градовете в Нигерия, Пакистан и Киргизстан са сред най-евтините градове за живеене на експати, като Лагос и Абуджа в Нигерия падат съответно от 178-ма и 86-та позиция до 225-то и 226-то място.

Високата инфлация и нарастващото икономическо и геополитическо напрежение повишиха цените на жилищата, комуналните услуги, местните данъци и образованието, се казва в доклада на Mercer.

„Високите разходи за живот може да накарат служителите да коригират начина си на живот, да намалят разходите по свое усмотрение или дори да изпитват затруднения да задоволят основните си нужди“, подчертава в съобщението за пресата Ивон Трабер, глобален лидер в областта на мобилността на Mercer.

Освен Насау, Бахамските острови, всички останали градове в топ 10 отчитат ръст на жилищните разходи в сравнение с 2023 г., като в Хонконг и Сингапур скокът е с 8%, в Ню Йорк – 7% и в Цюрих – 6%.

„Между 2023 г. и 2024 г. имаше голяма нестабилност в тази категория по света, като цените на наемите на жилища варираха значително между градовете“, се казва в доклада.

„Такива разходи могат да бъдат особено предизвикателни в райони с висок растеж на населението или с ограничена земя, налична за развитие. Други фактори, като разходите за строителство и цените на земята, също могат да повлияят на достъпността на жилищата“, посочват още от Mercer, като добавят, че това ще остави служителите с по-малко разполагаем доход за други разходи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ