Липсват кадри за 28 професии

Липсват кадри за 28 професии

Христо Борисов е изпълнителен директор на ARS Bulgaria. Възпитаник на George Washington University, Washington DC и Ashridge business school UK . През 2015 година успешно  завършва МВА програма  към INSEAD. Има повече от 25 години опит в сферата на застраховането и  управлението на риска, като работи за редица международни компании. Последните 17 години заема ключова ръководна позиция в Аon /Hewitt в централана и Източна Европа. През 2017 Христо се завръща в България като изпълнителен директор на ARS Bulgaria. Компанията е ексклузивен партньор на Аон и  Kinsentric и е  лидер в предлагането на застрахователни решения, управление на придобивки  и измерване на ангажираността на служителите.  Благодарение на натрупаните данни и експертиза, компанията има широк поглед върху тенденциите на пазара на труда и изменението на ангажиращите фактори за служителите. 

Той ще бъде част от дискусионния панел с тема Reinventing engagement Next Level HR 2023, организиран от Мениджър на 30 май в Sofia Event Center.

- Къде в Европа кризата за кадри остава осезаема?

- Свободата на придвижване на хората и отдалечената работа, която покрай пандемията стана широко разпространена, много промени пазара на труда като цяло. Редица доклади на ЕС комисия индентифицират секторите, в които се наблюдава най- голям недостиг на работна ръка.

В момента има липса на кадри за 28 професии, които са отчетени във всички държави в Европа (и не само). Между тях са IT специалисти, програмисти, инженери, шофьори, медицински персонал и т.н. От друга страна, на територията на целия европейски съюз се наблюдава безработица на кадри с друг тип профил. Може би, когато говорим за недостиг на кадри, е добре да се задълбочим точно в тази посока. Кои сектори са най-засегнати, какво образование се изисква за тези сектори, кои са факторите, които, най-грубо казано, „отблъскват“ кадрите от подобен тип работа и как това може да бъде променено.

- Кои са иновативните подходи на модерните работодатели за привличане на мозъци?

- С три думи гъвкавост, технологии и предизвикателства. Съжалявам, че пак ще върна темата с пандемията, но тя наистина изключително много промени пазара на труда. Наложи един много гъвкав подход и адаптивност от страна както на работодатели, така и на служители. И като че ли това се хареса на служителите. Поне това сочат данните от нашето проучване ,,Най-добрите работодатели“.

Преди 2 години се наложи да променим факторите от работната среда, които оказват влияние върху ангажираността на служителите. Оказа се, че гъвкавостта и „служителското преживяване“ (employee experience) са станали водещи при привличане и задържане на кадри. Трябва да отчетем и че на пазара на труда навлязоха поколенията, които се характеризират с много голяма динамика. Те не обичат да им е скучно. Обичат предизвикателства, харесва им да работят с нови технологии, отворени са за обратна връзка и точно това ги мотивира в работата им. От своя страна, работодателите са поставени пред огромното предизвикателство, освен да ги привлекат, и да ги задържат.

Хората от това поколение бързо губят интерес, ако работата не предлага необходимата динамика. За тях не е толкова важен самият бранд, колкото позитивната работна среда, възможността за социализация и възможността за надграждане на умения и знания.

В секторите, където се наблюдава недостиг на кадри, от голяма значение са и придобивките, които работодателите осигуряват. Както и всичко друго в работната среда, те трябва да са гъвкави и да отговарят на нуждите както на служителите, така и на целите, които компанията се опитва да постигне.

- Какво би накарало един българин, който в момента се реализира зад граница, да се върне и продължи кариерата си у нас?

- Мисля, че и тук трябва да подходим с гъвкавост. Много зависи за кои хора говорим. Ако става въпрос за току-що завършилите в чужбина млади хора, това, което ги кара да се връщат, е възможността за социален живот, работа в динамични и иновативни компании, баланс между работа и личен живот, както и баланс между заплащане и цена на живот.

По-трудно е при хората, които вече са се утвърдили в професията си и имат създадени семейства. Те са много по-ориентирани към иновации и динамика на работа, но са много по-чувствителни на тема заплащане и качество на живот.

- Кои са инструментите на държавата, с които може да се задържи човешкият капитал?

- Основната функция на държавата е да създаде подходящата среда. Много има какво да направим по тази тема. Но липсват дори базови неща като места в детските градини и яслите, липсва градски транспорт и здравна грижа в малките населени места, липсва социална политика, насочена към младите семейства. Тези теми се дискутират от много години в обществото.
Другият съществен фактор е реализацията на младите хора в собствената им страна, а това неминуемо е свързано с тяхната квалификация. Ние сме една от онези държави, където се наблюдава голям дисбаланс и имаме едновременно огромен недостиг на кадри в определени сектори и огромен излишък при други професии. Неминуемо опираме до планирането и модернизирането на образователната система, където определено има какво да се желае. Силно подценено остава средното професионално образование, а точно от такива в икономиката има най-голяма нужда. От друга страна, в университетите всяка година продължава да има незаети места и от тях да излизат кадри в професии, където няма голямо търсене на хора. Това води до недобра реализация на младите хора.

Next Level HR 2023 ще се състои на 30 май от 12.30 ч. в Sofia Event Center. Събитието е с безплатен достъп, който можете да си осигурите чрез предварителна регистрация тук.

***

Oсновни партньори: B-Trust Mobile, ARS, Aurubis, Phillip Morris Bulgaria.

С подкрепата на: ManPower.

Институционални партньори са Българска стопанска камараФренско-Българска търговска и индустриална камара;  Германо-Българска индустриално-търговска камара.

Медийни партньори: bTV Media Group , Dir.bg,  BNT

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?