Руски учени обявиха край на глобалното затопляне
Глобалното затопляне е към своя край, в близките години ще настъпи температурен спад навсякъде по планетата. С такава прогноза излязоха учени от Института по физика на Руската академия на науките, съобщи ИТАР-ТАСС.
Процесът на повсеместно захлаждане вече е настъпил, твърдят те, позовавайки се на съвместни наблюдения и проучвания, извършени с колегите им от Централната аерологична обсерватория и Научният институт по ядрена физика към Московския държавен университет.
След регистрирания пик през 2005 г., средната температура на Земята се е понижила с 0,3 градуса и се е върнала към стойностите си от 1996–1997 година. Учените са убедени, че към 2015 г. средните температурни стойности на нашата планета ще се понижат с още половин градус, което ще съответства на климата от 80-те години на миналия век.
2020-та година ще припомни на обитателите на северните ширини суровите зими от 1978 и 1979 година, а към 2040 година планетата ще започне да "замръзва", казват още те.
Причината за този климатичен обрат не е човешката дейност, а е с космически произход, твърдят още руските изследователи. В атмосферата на Земята постоянно „вали” космически прах. Според различни наблюдение количеството му варира от 400 до 1000 тона в денонощие. Космическите прахови частици стимулират кондезирането на водни пари. Затова, колкото по-големи са „космическите валежи” от прах над Земята, толкова по-плътен облачен слой се образува над планетата. А колкото по-дебел е този слой, толкова по-силно отразява обратно в космоса слънчевата радиация. Това стартира процеса на глобално захлаждане, смятат учените.
По техни наблюдение затоплянето и захлаждане съвпадат с периодите, в които планетата ни попада в плътни космически облаци междупланетна „мръсотия”. Неин главен източник са кометите. „Когато кометите се приближат до Слънцето на разстояние, по-малко от две астрономически единици, те „изхвърлят” замръзналите се обвивки от космически прахи и газове, което води до образуването на прословутите газови опашки. След това изхвърленият от тях прах постъпва в атмосферата на Земята”, обяснява един от участнитеце в наблюденията, проф. Юрий Стожков. Тези процеси периодично се засилват и отслабват в зависимост от промяната в разположението на планетите, добавя той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.