Националният археологически музей в Багдад бе отворен след 12 г.

Националният археологически музей в Багдад бе отворен след 12 г.

Националният археологически музей в Багдад бе отворен след 12 г.

След 12-годишно прекъсване в Багдад отново бе открит Националният музей на античността, съобщи Франс прес. Музеят бе разграбен по време на операцията за сваляне на Саддам Хюсеин през 2003 г. и след това бе затворен.

Иракските власти имаха намерение да открият музея по-късно, но след вандализма на „Ислямска държава” в историческия музей в Мосул, изтеглиха датата.

В четвъртък ислямистите унищожиха безценни антични статуи от Асирийската държава и разпространиха видео с погрома. По-късно се разбра, че четирима иракчани са били убити заради отказа им да участват в разбиването на музея.

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. призова за спешно свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност и изпрати писмо до Международния наказателен съд за престъпленията срещу световната култура в Мосул.

На откриването на възстановения музей в Багдад премиерът Хайдер ал Абади заяви, че властите искат да съхранят културните ценности и ще преследват всички, които ги унищожават. Той добави, че ще продължат усилията за издирването на артефактите, откраднати при разрушаването на музея през 2003-а.

Националният архуологически музейв Багдад е най-старият в Ирак. Създаден е през 1923 г. от пътешественичката, археолог и офицер от разузнаването Гъртруд Бил. При обстрел по време на операцията срещу Саддам музеят бе частично разрушен и разграбен от мародери в продължеие на няколко дни. От хранилищата изчезнаха около 15 000 експоната от епохите на шумерската цивилизация и Месопотамия. По-късно част от откраднатите артефакти бяха открити.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

bTV се разделя с Антон Хекимян
Канада обяви помощ за Украйна за около 480 млн. долара
Бойко Борисов: Шансовете на Антон Хекимян са огромни, може да победи на първи тур
Джейми Даймън: Светът може да не е подготвен за най-лошия сценарий с лихвите на Фед
Денков: Пълното ни интегриране в европейските и евроатлантически структури е основна цел за кабинета
Спад на борсите в Европа на фона на повишената доходност на облигациите*
Финансовото министерство предлага връщане на ДДС от 20% за ресторантьорите
Всеки четвърти българин пропуска годишните профилактични прегледи
Обявен за убит руски адмирал участва в заседание на висши военни
Времето: Есента настъпва, ще бъде слънчево и топло
ЕС отново налага глоба от 400 млн. долара на Intel за злоупотреба с пазарна сила
ЕС ще отпусне 135 милиона долара на Тунис като част от пакта за миграцията
Майкъл Блумбърг очерта план за наследяване на медийната си империя
Дванадесет страни ще имат допълнителни места в следващия Европейски парламент
Цените на зърнените стоки по световните борси се понижават
Доц. Кунчев: За последния месец има 7 пъти нарастване на заболеваемостта от COVID-19