Папа Франциск призна, че църквата е объркана за презервативите и СПИН

Папа Франциск призна, че църквата е объркана за презервативите и СПИН

Църквата гледа от тесен ъгъл и с предубедеждение на темата за използването на презервативите за предотвратяване на заразяването с ХИВ. Това каза папа Франциск пред журналисти на път към Рим след посещението си в няколко държави в Субсахарска Африка – ройон сред най-засегнаните от СПИН.  

На 1 декември светът отбелязва Деня за борба със СПИН.

Папата избегна пряк отговор дали е време църквата да промени позицията си и да приеме използването на презервативи за предотвратяване на заразяването, като внимателно подбираше думите си, пише „Монд“.

От думите му обаче става ясно, че папата-реформатор не споделя напълно категоричната позиция срещу презервативите. Той цитира църковната догма, че „сексуалните контакти трябва да са отворени към живота“, а в случая с използването на презерветиви срещу ХИВ това внася объркване.

Според папата дебатът е вторичен, а големият проблем е социалната несправедливост - недостигът на храна, робството, експлоатацията, липсата на питейна вода.

„Не обичам да изпадам в казуистични размисли, когато хората умират от липса на вода, хляб, подслон. Дали да се лекува в деня за шабат? (събота, според юдаизма последния ден от седмицата, в който не се работи). Не искам да си поставям подобен вид въпроси, когато продължават производството и трафикът на оръжие. Войните са най-голямата причина за смърт. Не искам да мисля с термините на законосъобразността. Ще кажа на човечеството: работете за установяването на справедливост“, каза папа Франциск.

През 5-те дни, в които папата бе в три африкански държави, той показа съчувствие към болните от СПИН и заразените с ХИВ. В Кения се срещна с болни деца и деца, родени от серопозитивни майки. В Уганда посети католически приют и поздрави католическата общност за огромния труд в подкрепа на болните от СПИН.

Предишният папа Бенедикт отвори полемиката по темата през 2009 г., като заяви, че проблемът не може да се реши с осигуряването на презервативи, напротив – ще го засили.

В световен мащаб всеки ден около 7100 души се инфектират с вируса на имунната недостатъчност. Най-бързо епидемията се разраства в Източна Европа и Централна Азия. Докато в Западна и Централна Европа лицата, живеещи с ХИВ, са приблизително 900 000, то в Източна Европа и Централна Азия те са приблизително 1,4 милиона. Основният път на предаване на инфекцията в Централна и Западна Европа е при необезопасени сексуални контакти между мъже, докато в Източна Европа и Централна Азия е кръвният път чрез инжекционна употреба на наркотици.

България е страна със сравнително ниско разпространение на ХИВ. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията (2011 г.) честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5,7 случая на 100 000 души население, а в България - 2,7 случая на 100 000.

По данни от юли 2014 г. регистрираните носители на ХИВ в България са 1943.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.