ЕК пише до САЩ: Законът за цифровите пазари не е насочен срещу американските компании

ЕК пише до САЩ: Законът  за цифровите пазари не е  насочен срещу американските компании

Изпълнителните вицепрезиденти на Eвропейската комисия  Тереза Рибера и Хена Вирккунен писаха до Джим Джордан, ръководител на съдебната комисия на Конгреса на САЩ, за да обяснят целите на Закона за цифровите пазари(DMA), който изисква от технологичните компании да отворят услугите си за конкуренти под заплахата от високи глоби. Законът до голяма степен е насочен срещу американски гиганти като Apple, Meta, Google, Amazon и Microsoft, пише POLITICO.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се присъедини към шефовете на технологични компании, които се оплакват от глобите на ЕС, като дори заплаши с мита в меморандум от 21 февруари относно „защитата на американските компании и иноватори от задгранично изнудване и несправедливи глоби“. 

Писмото от 6 март е най-пълната досега защита на Европейската комисия срещу критиките на САЩ, която отговаря на искането  за обяснение на законите на ЕС.

„Целта на прилагането на DMA, както и на всеки друг законодателен акт на ЕС, е да се гарантира спазването на изискванията - а не да се издават глоби“, казват те, като подчертават, че са „напълно ангажирани“ с прилагането на закона.

„Убедени сме, че Европейският съюз и Съединените щати споделят общата цел за предотвратяване на вредните последици от монополизацията“, заявиха те.

Понастоящем Apple, Meta и Google са проверявани за спазване на изискванията на DMA, като крайният срок за вземане на решение е 25 март.

В писмо от 5 март група законодатели от ЕС писаха до главния прокурор на САЩ Пам Бонди и до ръководителя на търговската служба на САЩ Хауърд Лутник, за да подчертаят, че DMA „не е предназначен да се насочва към компании на базата на националност“ и също така регулира базираната в Китай Bytedance.

„Американските компании не само се възползват от DMA, но и активно призовават за неговото прилагане“, заявиха от ЕК, като посочиха Disney, Netflix и Epic Games като потенциално облагодетелствани от закона.

„Предположението, че DMA подкопава трансатлантическите отношения или служи като „данък“ за американските компании, е неоснователно. Определянето на DMA като пречка за иновациите също е напълно невярно,“ посочват още законодателите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин отговори на молбата на Тръмп да пощади украинците в Курск 
Трагедия в Македония: Най-малко 50 загинали при пожар в дискотека в Кочани
Евростат: Три области на България оглавиха статистика за най-ниска продължителност на живот в ЕС
Китайският президент отказа покана за среща в Брюксел за 50-годишнината на дипломатическите отношения между ЕС и Китай
Ежедневни навици, които ще ви помогнат да спестявате пари
По-високи цени на винетки и тол такси от 1 април?
Протест в София срещу насилието над животни
МВнР с препоръка пътуванията в Италия днес да се планират внимателно