25 трлн. йени ще са необхдими на Япония да се възстанови

25 трлн. йени ще са необхдими на Япония да се възстанови

25 трлн. йени ще са необхдими на Япония да се възстанови

Възстановяването на Япония след опустошителното земетресение и цунами от 11 март тази година ще струва на страната 25 трилиона йени, предава BBC. Сумата е около 6% от общото икономическо производство в Япония от 2010г.

Според Световната банка страната ще се нуждае от 5 години, за да се възстанови от бедствието, което е описвано като най-голямата криза в страната от Втората световна война. Потвърденият брой на загиналите от земетресението и цунамито вече е 9079, а 12 645 се водят изчезнали. В момента страната е изправена пред недостиг на електроенергия, от което страда цялото й производство.

Анализатори твърдят, че растежът ще пострада, докато инфраструктурните въпроси се решават и заводите започнат да работят с пълен капацитет отново. "Това земетресение ще доведе до лошо състояние на японската икономика и производството да бъде в тежка криза," заяви шефът на японската централна банка на Масааки Ширакава.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ