Аржентина навлиза в техническа рецесия
Аржентина навлезе в техническа рецесия през първото тримесечие на годината, показаха официални данни, оповестени вчера, а загубата на работни места се увеличи на фона на строги мерки за икономии от президента Хавиер Милей, предава Ройтерс.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на южноамериканската държава се сви с 2,6% през първото тримесечие на годината спрямо последното тримесечие на 2023 г., второто поредно свиване на тримесечие, обичайното определение за рецесия.
Тримесечието бележи първия пълен период под ръководството на Милей, който встъпи в длъжност през декември, след като спечели изборите миналата година, когато често водеше кампания с резачка като груба илюстрация на плановете си да намали разходите и да постигне нулев фискален дефицит.
Официалната статистическа агенция INDEC публикува данни за работните места, които показват, че нивото на безработица се повишава до 7,7% през първото тримесечие спрямо 5,7% в края на миналата година. Това означава около 300 000 нови безработни от предходното тримесечие.
Трицифрената инфлация и рецесията удариха силно потребителите и навредиха на продажбите на продукти като говеждо месо, докато съкращенията на разходите на Милей доведоха до спиране на държавни инфраструктурни проекти, и големи загуби на работни места в сектори като строителството.
Милей, икономист и бивш експерт, твърди, че страната трябва да оправи финансите си след години на фискален дефицит, който доведе до редовни неизпълнения на държавни дългове и навреди на репутацията на страната сред глобалните инвеститори.
Откакто встъпи в длъжност президентът Хавиер Милей стимулира пазарите с твърдия си фокус върху фискален излишък, който досега успява да постигне. Облигациите и акциите се повишиха силно, но икономиката понесе удар с нарастване на бедността и бездомните хора. Той твърди, че строгата фискална медицина е необходима и че икономиката ще започне да се обръща.
Данните на официалната статистическа агенция INDEC показват, че на годишна база икономиката е спаднала с 5,1% през първото тримесечие, леко надминавайки прогнозите на анализаторите за свиване от 5,25%.
Личното потребление е спаднало с 6,7% на годишна база през тримесечието, докато общественото потребление е спаднало с 5%, показват данните. Вносът също се понижи с 20,1%, но износът се покачи с 26,1%.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.