Повечето водоеми в ЕС са замърсени с химикали
Повечето повърхностни водни обекти в ЕС са замърсени с химикали, съобщи Европейската комисия в доклад, който разкрива влошеното състояние на водните ресурси, предаде Ройтерс.
Тази година Европейският съюз изготвя планове за справяне с недостига на вода и сушите, които се влошават от изменението на климата, и за справяне със силния натиск върху водоснабдяването от страна на земеделието, замърсяването и разрастващата се урбанизация.
Според оценката на ЕС едва 39,5% от водните обекти, като езера, реки и крайбрежни води, са били в добро екологично състояние към 2021 г. Едва 26,8 % от тях са в добро химично състояние, което е спад спрямо 33,5 % през 2015 г.
В доклада се отбелязват частични подобрения - например при водните растения в езерата - но те не спасяват цялостното състояние на водните обекти.
По-добро е положението с подземните водни обекти в Европа, 86 % от които са с добро химично състояние - въпреки че нитратите от селското стопанство замърсяват подземните водни запаси в повечето държави от ЕС, сочат данните.
„Положението с водата в ЕС е лошо“, заяви в интервю за Ройтерс миналия месец еврокомисарят по околната среда Йесика Русвал. „Толкова дълго време приемахме водата за даденост. И мисля, че е време да променим начина си на мислене", казва тя.
Решаването на проблема ще бъде политическо предизвикателство - не на последно място, защото ще включва справяне със значителното въздействие, което земеделието оказва върху водоснабдяването чрез напояване и замърсяване като нитрати от торове, които се отмиват от полетата.
Миналата година фермерите в цяла Европа упражниха политическото си влияние, като организираха месеци наред понякога бурни протести срещу правилата на ЕС, в резултат на които Брюксел намали някои екологични мерки.
Комисията заяви, че са необходими по-радикални мерки за справяне със замърсяването с нитрати, но призна, че те „може да се окажат политически трудни за приемане“.
Тъй като се очаква повечето държави да не постигнат целта на ЕС за постигане на „добро“ състояние на всички повърхностни води до 2027 г., бездействието може да доведе до съдебни действия.
Нидерландия вече е изправена пред съдебно разпореждане да намали драстично замърсяването с азот, което влошава качеството на водата. ЕС би могъл да отпусне повече средства от следващия си бюджет за почистване на водните ресурси, въпреки че тези искания ще се конкурират с исканията на правителствата за повече разходи на ЕС за отбрана и промишленост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.