Светът на парите: Какво означава отслабването на долара за американската икономика?

Силата на долара намалява на фона на реакцията към митата на Тръмп и САЩ трябва да са готови да се изправят пред някои тежки последици в резултат на това, написа Deutsche Bank миналата седмица.
Индексът на щатския долар, който измерва представянето на зелените пари спрямо кошница от валути на други основни валути, падна до тригодишно дъно от петък, търгувайки се под прага от 100 пункта.
„Пробивът от диапазона на консолидация на долара би бил не само технически значим, но също така би могъл да предизвика страх за здравето на икономиката на САЩ“, каза Адам Търнквист от LPL Financial в петък.
Стръмният спад подчертава, че чуждестранните инвеститори се отказват от американски активи, деноминирани в долари, тъй като американските пазари губят привлекателността си на фона на напрегнатата тарифна несигурност и разклащащите доверието движения в акциите и облигациите, пише „Бизнес инсайдър“.
Според анализатора Джордж Саравелос внезапният спад в търсенето на долари също предполага, че страните преразглеждат зависимостта си от зелените пари, които са водещата резервна валута в света от близо век.
Това е лоша новина за икономическата устойчивост на САЩ, твърди той.
Удар за растежа на САЩ
Превъзходството на долара е причината САЩ да са в състояние да поддържат високи нива на дълг, които подхраниха рязък икономически растеж, каза глобалният ръководител на FX изследванията на Deutsche Bank.
По същество статутът на зелените пари като основна резервна валута осигури на Вашингтон сигурно финансиране, което позволи на САЩ да харчат повече. Миналата година бюджетният дефицит на САЩ достигна 1,8 трилиона долара.
Все пак чуждестранното търсене на долари се поддържа благодарение на историческата стабилност на зелените пари и репутацията им на сигурно убежище.
„Сега, когато това се променя, стабилното ниво на устойчивите фискални дефицити в САЩ се движи надолу“, пише Саравелос. „Това намалява гъвкавостта на администрацията на САЩ при провеждането на експанзионистична фискална политика в подкрепа на растежа, почти по същия начин, по който Обединеното кралство и Франция са изправени пред подобни ограничения.“
Въпреки че анализаторите поставят под съмнение устойчивостта на американския дълг и навиците за харчене, това се счита за проблем, който ще се прояви през следващите десетилетия. Ако обаче инвеститорите бързо обърнат гръб на долара, това може да стане по-непосредствен проблем.
„За да се осигури финансиране, добрите икономически политики с други страни са от съществено значение“, каза Саравелос.
„Преди повече от месец твърдяхме, че препратките към собствеността върху Гренландия, например, допринасят за подкопаване на стабилността на щатския долар. Подозираме, че администрацията на САЩ ще трябва да приеме по-помирителна позиция в международните отношения, за да поддържа стабилността на пазара на облигации занапред“, добави той.
В тази ситуация обаче има и позитив – отслабващият долар може да понижи оценките на активите, като привлече чуждестранните инвеститори.
В момента купувачите са под напрежение, след като администрацията на Тръмп отприщи набор от мита в началото на април, преди частично да отстъпи от някои от тях миналата седмица.
Първоначално се предполагаше, че доларът ще се повиши при по-протекционистична политика, като се има предвид, че по-високите лихвени проценти - подкрепени от потенциалното въздействие върху инфлацията от митата, ще подкрепят силата на валутата. Вместо това, последствията от агресивната търговска политика подчертават колко мащабно е отстъплението на инвеститорите.
Разбира се, президентът Доналд Тръмп е казвал в миналото, че би искал да види отслабването на долара, за да насърчи растежа на износа на САЩ. Нанасянето на щети по репутацията на американските активи обаче не е вероятно пътят, който администрацията искаше да поеме, за да постигне тази цел.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Европа има нов крал на лукса: Пазарната оценка на Hermès изпревари тази на LVMH
Компании |Новата дигитална реалност и как бизнесът се справя с нея
Next level HR 2025 |Цитат на деня
Цитат на деня |Жилищата в Гърция: Недостъпни за покупка и почти невъзможни за наемане
ЕС |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.