Зеленски: Време е НАТО да покани Украйна да се присъедини към алианса
Време е НАТО да покани Украйна да се присъедини към западния военен алианс. Това заяви украинският президент Волимир Зеленски по време на съвместна пресконференция в Киев с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Столтенберг пристигна в Киев на неочаквана визита и посети мемориала на загиналите в боевете украински войници.
Зеленски каза, че е бил поканен на следващата среща на върха на НАТО през юли, но добави, че Киев иска повече.
„Благодарен съм за поканата да посетя срещата на върха, но също така е важно Украйна да получи съответната покана“, каза той пред репортери.
„Няма нито една обективна пречка пред политическото решение да поканим Украйна в алианса и сега, когато повечето хора в страните от НАТО и мнозинството украинци подкрепят присъединяването към НАТО, е време за съответните решения“, допълни той.
Столтенберг заяви, че кандидатурата на Украйна за членство в НАТО, която тя стартира миналия септември, и гаранциите за сигурност ще бъдат на първо място в дневния ред на срещата на върха на алианса през във Вилнюс, като добави, че законното място на Украйна е в НАТО.
„Мястото на Украйна по право е в НАТО. И с течение на времето нашата подкрепа ще ви помогне да направите това възможно“, каза Столтенберг.
Въпреки думите на Столтенберг за подкрепа и насърчение, анализатори смятат, че кандидатурата на Украйна за членство в НАТО е изправена пред значителни препятствия и може да отнеме години, за да бъде одобрена, ако изобщо това се случи.
Освен активната война, която тече в Украйна, членовете на НАТО като Унгария и Турция вероятно биха били много неохотни да антагонизират допълнително Русия, като подкрепят влизането на Украйна в алианса. Един от основните проблеми на Москва преди войната беше потенциалното по-нататъшно разширяване на НАТО на изток, включително в Украйна, въпреки че тази перспектива изглеждаше далечна дори по това време.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Европейските борси се оцветиха в зелено, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран*
Финанси |Превенция да смени принудата: Камарата на ЧСИ предлага мерки в полза на гражданите
България |Забравен шедьовър на Ландсир може да бъде продаден за 4 млн. паунда
Любопитно |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |CNN: САЩ вдигат морската блокада срещу Иран на 19 юни, след церемонията по подписването
Свят |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
Енергетика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |Американски съдия отхвърли иска на Мъск срещу OpenAI за кражба на търговска тайна на xAI
Технологии |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.