Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/24
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Научени уроци
Преобразяването на миньорски град в културен и икономически център – историята на Катовице
Научени уроци
Преобразяването на миньорски град в културен и икономически център – историята на Катовице
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Историята познава много примери на градове, които преживяват цялостно преобразяване, икономически ръст и просперитет поради правилно стратегическо планиране, оползотворяване на ресурси и развитие на иновации. Такива са Дубай след откриването на първите петролни залежи през 60-те, прилагането на стратегията на върховите постижения в Сингапур по време на управлението на Ли Куан Ю, Шанхай след създаването на специални икономически зони и отварянето за международната търговия и много други. Историите на развитието на съвременните мегаполиси в Азия и Америка са забележителни, но техните различни условия, ресурси и стратегически преимущества ги правят по-далечни и трудно приложими за страна като България. Затова нека се обърнем към пример, който е по-близък както в географско, така и в социално-икономическо отношение – полския град Катовице. Той преживява сериозни икономически трудности през 90-те поради свиването на тежката си индустрия и прехода към пазарна икономика. Въпреки това през 2024 г. Катовице става първият град в Централна Европа, носител на титлата „Европейски град на науката“, а от 2015 г. е част от престижната мрежа на творческите градове на ЮНЕСКО.
Предисторията на Катовице
След Втората световна война Катовице става символ на социалистическата индустриализация и на тежката промишленост, тъй като в града и областта са построени редица заводи и мини, а градът се развива като център на въгледобивната индустрия в Полша. През 90-те години след падането на комунизма и прехода към пазарна икономика, както много други индустриални центрове в Източна Европа, Катовице се сблъсква с поредица от икономически трудности. Закриването на мини и заводи води до висока безработица, тя поражда социални проблеми и чувство за безпътица. Изводът за местната управа, обществениците, предприемачите и академиците е един – градът трябва да намери нови източници на икономически растеж. Рецептата за градска метаморфоза и нов облик включва четири съставки: култура, проактивна администрация, привличане на нови бизнеси и инвестиции в образование и наука.
Преобразуване на минни площи в... културен център
Първата част от метаморфозата на града включва преобразуването на старите промишлени площи в нещо много по-устойчиво – в цялостен културен комплекс. Именно културата е първият компонент, който става двигател на промяната. Така в Катовице се ражда идеята за Strefa Kultury – мащабен проект за цялостно обновяване, който включва няколко значими културни и обществени институции, разположени в съседство една до друга. Една от най-впечатляващите сгради в културния комплекс е залата на Националния симфоничен оркестър на Полското радио (NOSPR), открита през 2014 г. На годишна база Катовице е домакин на 27 музикални фестивала, а освен да привлича посетители за музикалните събития, залата допринася и за утвърждаването на Катовице като Град на музиката на ЮНЕСКО. Втората емблематична сграда в комплекса е Музеят на Силезия, разположен на територията на бивша мина. Музеят предлага колекция, свързана с историята, културата и изкуството на Силезия, а старите индустриални структури като кули и минни съоръжения са запазени и интегрирани в новия дизайн. Третата сграда в комплекса е „Конгресен център – Катовице“ – откритото през 2015 г. място за конференции, изложения и международни събития, което укрепва позицията на града като бизнес център.
Развитие на една от най-добрите специални икономически зони
Специалната икономическа зона в Катовице (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna) е създадена през 1996 г. с цел да стимулира икономическото развитие в региона на Горна Силезия, като привлича чуждестранни инвестиции да спомогне за растежа на полски производители и оттам – заетостта в целия регион. Както повечето специални икономически зони, така и тази в Катовице предлага освобождаване от корпоративен данък и други налози в зависимост от размера на направените инвестиции и броя на създадените работни места. Въпреки това част от другите предимства, които предлага, са по-интересни – възможност за организиране на квалификация на служители в образователни програми на Полско-германския център за хибридни леки конструкции, поддържане на база данни с потенциални подизпълнители, организиране на регулярни срещи с тематични групи предприятия. Така тя става лидер сред полските специални икономически зони. В момента в нея работят над 540 предприятия, които са инвестирали около 9,6 милиарда евро и са създали повече от 90 000 нови работни места. Инвеститорите в зоната са компании като General Motors, Fiat Chrysler, Brembo, Electrolux, Capgemini и други.
Научни иновации и образователна трансформация
В хода на прехода към пазарна икономика образователната система в Горна Силезия претърпява значителни промени и се адаптира към новите изисквания на глобализирания пазар и нарастващата нужда от иновации. Водещи институции като Силезийския университет в Катовице и Силезийския технологичен университет се фокусират върху модернизацията на академичните програми и развитието на нови специалности в области като информационните технологии, мениджмънта, международните отношения. Днес, влизайки в Силезийския университет, посетителите могат да намерят брошура, озаглавена „50 изключителни постижения на силезийската наука“. Тя представя научни разработки в разнообразни области, включително здравеопазване, социални иновации, устойчиви индустрии и опазване на културното наследство. Според данни от Националния център за изследвания и развитие на Полша (NCBR) страната бележи значителен успех в привличането на финансиране по програмата „Хоризонт Европа“, като има 88,64% увеличение на средствата спрямо предходната програма „Хоризонт 2020“.
Инвестираща администрация
Един от ключовите фактори за успеха на Катовице в трансформацията от миньорски град към модерен културен и икономически център е силната ангажираност на местната администрация с инвестиции в градска инфраструктура. Самата администрация на града посочва като конкурентно предимство, че около 20% от градския бюджет се насочват към инвестиции, което позволява непрекъснато подобряване на инфраструктурата – от пътната мрежа и обществения транспорт до спортни и културни съоръжения, както и програми за енергийна ефективност на обществените сгради.
Една от иновативните инициативи на града е бизнес инкубаторът Rawa.Ink, който създава благоприятна среда за стартиращи предприятия. Той предлага обучителни курсове, организира събития и срещи между новосъздадени фирми, местната власт и академичната общност. Важен елемент от стратегията на инкубатора е интернационализацията на бизнеса – чрез партньорства с международни организации и други бизнес инкубатори от Франция, Тунис, Мадагаскар и Швейцария, предприемачите получават възможност да развиват своите идеи на световната сцена.
Визията на града е формулирана в стратегията „Катовице 2030“, която се основава на четири основни стълба: иновация, интелект, интеграция и интернационализация. Стратегията предвижда конкретни цели като разширяване на детски ясли и градини в новите жилищни комплекси, въвеждане на телемедицински услуги, изграждане на система за мониторинг и подобряване на качеството на въздуха и водата, както и създаване на академичен район в центъра на града. Също така се залага на развитието на биомедицински технологии чрез специализиран център за трансфер на знания и технологии, както и на обогатяването на културната и бизнес инфраструктура чрез големи събития, мрежи от конгресни и културни съоръжения.
Трансформацията на Катовице от минен център в културен и технологичен град предлага модел, който е по-близък и приложим за българските градове в сравнение с мегаполиси като Дубай или Шанхай. Въпреки индустриалното си минало Катовице успява да се насочи към култура, образование и иновации, като развива цели нови икономически сектори. Това е път, по който български градове със силна индустриална история могат също да преминат.
|
Ключови думи
Катовице
мини
миньорска дейност
културен център