ArtVista БРОЙ /// Мениджър 12/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Празнично (домашно) кино

С дъх на канела и добро питие – заглавията, които ние препоръчваме, а вие може да гледате, сгушени на дивана

Автор:

Зорница Аспарухова

Снимки:

Getty images, WBD, Netflix

Празнично (домашно) кино

Празнично (домашно) кино

С дъх на канела и добро питие – заглавията, които ние препоръчваме, а вие може да гледате, сгушени на дивана

Празнично (домашно) кино
quotes

Коледните и семейните филми са като елхата на празника – споделено преживяване, което ни сплотява, и презареждаща почивка. И докато телевизиите ни заливат с поредната доза „Сам вкъщи“, ние сме ви приготвили една различна селекция от нови и не дотам популярни, но стоплящи душата филми, защото това е едно от най-добрите удоволствия в света – вкусното, майсторски направеното и забавно кино. Кино за киномани, в които коледните песни може и да отсъстват за сметка на добрия разказ, просълзяващата история или някоя и друга открадната целувка.

Най-доброто до момента

Всички казват, че киното е в застой, но когато дойде краят на годината и се обърнем назад, винаги има какво да изберем за гледане. От заглавията, които 2024-та предложи до момента, има няколко, които съвсем спокойно може да изберете за семейната вечеря, без да се притеснявате. Първото е абсолютният хит „Отвътре навън 2“. В момента анимацията се стриймва в Disney+ и няма ситуация, в която да сбъркате, ако изберете тази трогателна история. В нея има дълбоки чувства, сюжетни обрати, мъдрост за малки и големи и смешки, които ще разтуптят не едно и две сърца. Филмът, разбира се, е продължение на първия от 2015 г., който разказва за емоциите в тялото на малката Райли. Сега тя вече е тийнейджър и новата история ни показва забавно какво се случва с порастването в човешката душа.

И докато „Гладиатор 2“ мачка в боксофиса, човек може спокойно да си припомни оригинала. Умело режисиран от Ридли Скот, „Гладиатор“ е част от каталога на Max и не е остарял нито с ден. Великолепен, епичен и с размах, той е филм за човешките възможности и мечти, в който Ръсел Кроу, Хоакин Финикс и Кони Нилсън са в най-добрата си форма.

Имаше времена, в които филмите за бедствия бяха част от оскаровото преброяване. Днес това вече не е така, което не пречи втората част на класиката за торнада на Ян де Бонт – „Туистър“, да е достатъчно добро попадение за филм в една вечер и в смесена компания. „Туистърс“ е онлайн в Max и предлага задъхан екшън. Глен Пауъл е в надпревара със стихиите, достатъчно впечатляващи както на голям, така и на малък екран.

Футуристичният и фантастичният жанр също предложиха на публиката поне два хубави филма през годината. Сега е моментът да видите отново или да се потопите за първи път във Вселената на Дюн и Пол Атредис, за да проследите епичната сага на неговото възкачване като месия в бъдещия свят. Историята е написана преди много години от Франк Хърбърт и е заснета великолепно от Дени Вилньов. Както първият „Дюн“, така и „Дюн: Част втора“ са налични Маx и са отлични като тайминг за стриймване, защото на същата платформа вече тече премиерата и на новия сериал „Дюн: Пророчеството“. Шестте му епизода са вдъхновени от романа „Сестринството на Дюн“ и ни предлагат завладяваща история и цяла плеяда от добри актриси.

Ненаситните за постапокалиптични фентъзита могат да задоволят глада си и с „Фюриоза: Сага за Лудия Макс“. Филмът е дело на вездесъщия Джордж Милър и е предистория както на „Лудия Макс“ – класиката с Мел Гибсън от 70-те и 80-те, така и на новия филм от тази вселена „Лудия Макс: Пътят на яростта“. В търсенето на изгубения рай в един свят, пълен с лоши хора, тирани и пустиня, се включват Аня Тейлър-ДжойКрис Хемсуърт, Том Бърк и Ейла Браун.

Няколко (не толкова стари) класики

Ако сте почитатели на по-старото и по-класическото кино – изборът е изобилен. Никой никога не е съжалил, че е гледал „Пеги Сю се омъжи“. Малко хора познават тази класика на Франсис Форд Копола и докато неговият филм мечта „Мегалополис“ се опитва да не загине в кината, ние ви я предлагаме като добра алтернатива. В този филм за порастването Катлийн Търнър е в чудесна форма. Тя е Пеги Сю, жена на ръба на развода, която припада на 25-ото си гимназиално събиране и се събужда, за да се озове обратно в 1960 г. Това я кара да се опита да открие и коригира грешките, довели до разочарованията ѝ в живота и нещастния ѝ брак.

Силна препоръка даваме и за „Спасяването на мистър Банкс“ от 2013 г., който може да бъде гледан в Disney+. Филмът разказва за създаването на един от най-обичаните детски персонажи в литературата и киното – Мери Попинз. Годината е 1964-та и след 20 години преговори Памела Травърз приема да се види с Уолт Дисни, за да поговорят за откупуването на правата на нейната детска книга. Освен процеса на направата на филма „Спасяването на мистър Банкс“ разказва за силната връзка между малката Травърз и баща ѝ, коя е истинската Мери Попинз и кой всъщност вдъхновява историята за най-известната бавачка в света. Затрогващ и изпълнен с любов, красиви и тъжни моменти, „Спасяването на мистър Банкс“ е задължителен за цялото семейство по празниците.

Към него добавяме и класиката „Сабрина“. Дали ще си пуснете оригинала с Одри Хепбърн и Хъмфри Богарт, или по-новата версия с Харисън Форд, Джулия Ормънд и Грег Киниър, изборът е ваш. Този романтичен филм, дело на Бил Уайлдър от 1954-та и на Сидни Полак в по-новата версия, разказва за младата Сабрина, която се завръща в родния си дом, за да преоткрие мъжа, в когото е била влюбена от дете. Някъде там се появява и студеният му арогантен брат, който прави от любовната история многоъгълник. „Сабрина“ е наличен в AppleTV+ и Amazon Prime, така че не се колебайте.

За финал на модерните класики ще добавим и два филма от Netflix – модерната мистерия „Вади ножовете“ – и първата, и втората част, – защото нищо не сплотява хората така, както добре замисленото убийство. Както и „Госпожа Харис отива в Париж“ – една романтична история с Лесли Манвил и Изабел Юпер, в която има жени, мода и великолепен сюжет, включващ къщата на Dior.

Коледа и кино

Темата е от любимите в комерсиалното кино изкуство и както за всяко хубаво нещо, така и за добрите коледни филми можем виним първо литературата. Ако има един безапелационен коледен хит, който е майката и бащата на темата за доброто и чудесата по празниците, то това е „Коледна песен“ на Чарлс Дикенс от 1843-та. Новелата има множество адаптации – може би най-известната е анимацията на Робърт Земекис с Джим Кери от 2009 г., но също толкова запомнящ се е и драматичният минисериал на BBC от 2019 г., с участието на с Гай Пиърс, Анди Съркис и Джо Алвин, създаден от Стивън Найт. По-модерна версия е „Скъперникът“ от 80-те с Бил Мъри, но ако предпочитате Матю Маконъхи, може да го гледате в романтичната комедия „Призраци на бивши гаджета“, която е също широкообхватната адаптация на Дикенсовата творба.

Към коледните кино класики, можем да добавим също „Омагьосан ден“ от 1993-та, който разказва за сприхав и надут телевизионен водещ на времето – в ролята Бил Мъри, който отива да отразява фестивала на мармота в малко градче. Той е толкова недоволен и нещастен от този факт, че коледното чудо го намира само – оказва се заклещен в един-единствен ден, който се повтаря отново и отново, докато не размеква леденото му сърце и не го прави по-добър човек.

Филми с различен подход има, разбира се, и за най-малките, такъв е „Замръзналото кралство“, който излиза за празниците през 2013 г. и е адаптация на „Снежната кралица“. След него заедно с децата може да видите и чудесния филм Klaus на Netflix. Емоционален и въздействащ, той спечели множество награди и ни представя една различна история за раждането на легендата за Дядо Коледа.