Това звучи грубо!
Като коуч по лидерство знам от първа ръка колко важна роля играе комуникацията в това как хората ви възприемат и дали ви уважават. Много от моите клиенти не осъзнават, че са груби. Само чрез обучение те придобиват необходимата представа за разпознаване и справяне с този проблем. Често причината за неволната грубост е използването на фрази. които са станали толкова вкоренени в ежедневните ни разговори, че рядко се замисляме за тяхното въздействие.
Ето четири често използвани фрази, които могат да ви накарат да звучите грубо, както и алтернативни фрази, които да ви помогнат да общувате по-ефективно:
„Не се обиждайте, но…“
Когато казвате „без да се обиждате“, това често подсказва, че думите, които ще последват, вероятно ще са обидни. Вместо да използвате тази фраза, опитайте се да бъдете директни и уважителни. Например, заменете „Без да се обиждате, но вашите презентационни умения имат нужда от още работа“ със „Забелязах няколко области, в които можете да подобрите презентационните си умения. Искате ли обратна връзка?“.
„Не искам да прекъсвам, но…“
Прекъсването на някого по същество е грубо, независимо от вашето намерение. Ако трябва да се намесите, изчакайте естествена пауза в разговора и се извинете за прекъсването. Например, „Извинявам се, че прекъсвам, но исках да добавя важна информация за дискусията“.
„Трябваше да…“
Използването на „трябваше да,,,“ предполага критика и може да накара събеседника да заеме отбранителна позиция. Вместо това опитайте да формулирате даването на предложения чрез задаване на въпроси. Заменете „Трябваше да направите повече проучване преди срещата“ с „В бъдеще какви стратегии можем да използваме, за да сме сигурни, че имаме цялата необходима информация преди срещата?“.
„Това не е моя работа/ мой проблем.“
Тази фраза може да създаде усещането за пренебрежителност. Дори ако дадена задача не е ваша отговорност, опитайте се да предложите подкрепа или насоки. Вместо да кажете „Това не е моя работа“, опитайте „Въпреки че това не е в обхвата на моите преки задължения, ще се радвам да ви насоча в правилната посока или да ви свържа с някой, който може да помогне“.
Като имате предвид тези груби фрази и избирате алтернативни изрази, можете да общувате по-ефективно и да изграждате по-силни и по-положителни взаимоотношения. Не забравяйте, че начинът, по който формулираме мислите си, може да окаже значително влияние върху това как другите ни възприемат и как се приема нашето послание.
……………
Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.