Digital Age: Какви са сметките за електроенергия на големите технологични компании и за колко време могат да ги платят

Digital Age: Какви са сметките за електроенергия на големите технологични компании и за колко време могат да ги платят

С бързия възход на изкуствения интелект и нарастващите енергийни нужди на центровете за данни потреблението на енергия в технологичната индустрия расте главоломно, като често надхвърля това на цели държави.

Но за компаниите, които генерират милиарди долари приходи всяка година, колко голямо значение имат тези разходи в действителност? Екипът на BestBrokers провери колко електроенергия са използвали през последната си финансова година десетте най-големи технологични компании по пазарна капитализация, които публично оповестяват такива данни. Разходите им за енергия са изчислени, като са ползвани националните бизнес тарифи, и е пресметнато колко време ще отнеме на всяка фирма да покрие тези разходи въз основа на средните им дневни приходи.

Резултатите показват, че три от анализираните технологични гиганти могат да покрият всички свои годишни разходи за електроенергия с по-малко от един ден приходи, като Apple е начело.

Производителят на iPhone е изразходвал зашеметяващите 3 487 гигаватчаса електроенергия през финансовата си година 2023. Въз основа на тарифата за електроенергия за бизнеса в САЩ от 0,131 долара за киловатчас от юни 2024 г., сметката за енергия на Apple възлиза на 456,8 млн. долара. При среден дневен приход от 1,1 млрд. долара обаче компанията би могла да плати тази сметка само за 10 часа и 26 минути работа.

Сметката за електроенергия на Nvidia за фискалната 2024 г. възлиза на 80,3 млн. долара след потреблението на 613 гигаватчаса електроенергия. Все пак компанията може да уреди тази сума за приблизително 11 часа благодарение на средния дневен доход от 166,9 млн. долара. Broadcom също може да покрие разходите си за енергия в размер на 54,6 млн. долара за около 13 часа.

Google е изправена пред най-голямата сметка за електроенергия сред разгледаните от компанията технологични гиганти - 3,3 млрд. долара за 25 307 гигаватчаса, потребени през 2023 г. И все пак, с впечатляващите си дневни печалби от средно 842,2 млн. долара, гигантът в търсенето може да ги покрие за малко под 4 дни.

На Microsoft, който през последната си финансова година е консумирал 23 568 гигаватчаса електроенергия, ще са му необходими приблизително 4 дни и 14 часа, за да изчисти сметката си за електроенергия в размер на 3,1 млрд. долара на базата на средните си дневни приходи от 671,6 млн. долара. От друга страна, Facebook е използвал 15 325 гигаватчаса, което е довело до сметка за енергия в размер на 2 млрд. долара. При дневен приход от 369,6 млн. долара на компанията ще са ѝ необходими около 5 дни и 10 часа, за да покрие тези разходи.

Samsung оглавява списъка по отношение на потреблението на енергия. Компанията е използвала близо 30 000 гигаватчаса електроенергия през последната си финансова година, което е довело до голяма сметка за енергия в размер на 3 млрд. долара. Въпреки тези големи разходи, средният дневен доход на Samsung от 535,7 млн. долара позволява на компанията да изплати този разход за малко повече от 5 дни и половина.

В същото време TSMC, най-големият производител на полупроводници в света, е консумирал 24 775 гигаватчаса през 2023 г., което води до сметка за електроенергия в размер на 3,2 млрд. долара. При приходи от 185,1 млн. долара средно на ден, на TSMC ще са необходими над 17 дни, за да уреди разходите си за енергия, което я прави най-бавната сред компаниите в проучването.

Източник на графиката: BestBrokers

За да се справят с въздействието върху околната среда и огромните разходи, свързани с нарастващото потребление на електроенергия, много технологични компании се насочват към възобновяемата енергия и договорите за закупуване на електроенергия (ДЗЕ). Тези дългосрочни договори позволяват на технологичните гиганти да купуват възобновяема енергия директно от производителите, като си осигуряват постоянни доставки на зелена енергия, често на по-ниски цени. Компаниите могат да компенсират нарастващите си енергийни нужди с чиста енергия от източници като вятърна, слънчева и водна енергия.

Освен че инвестират във възобновяема енергия, големите технологични компании често се възползват и от преференциални тарифи за електроенергия. За разлика от по-малките предприятия, технологичните гиганти могат да договарят специални цени заради работните места, които създават, и икономическия тласък, който осигуряват на регионите, в които работят. В резултат на това действителните им разходи за енергия често са много по-ниски от стандартните бизнес тарифи, отбелязват авторите на проучването.

По-големи от държави

За да представят в перспектива огромното потребление на енергия на най-големите технологични компании в света от BestBrokers също така сравняват годишното им потребление на електроенергия с това на цели държави. Тези жадни за енергия технологични гиганти консумират толкова или дори повече електроенергия за една година, отколкото държави с милионно население.

Например потреблението на електроенергия на Samsung от 29 956 гигаватчаса през последната финансова година е почти равностойно на годишното потребление на електроенергия на цели държави като Ирландия и Сърбия, всяка от които потребява около 31 000 гигаватчаса, според последните данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.  Нещо повече, цели 131 държави и територии, включително Еквадор (28 000 гигаватчаса) и Словакия (26 000 гигаватчаса),  поотделно консумират по-малко енергия годишно от Samsung.

Дори в енергоемки държави като САЩ, които консумират 4 128 000 гигаватчаса електроенергия годишно, потреблението на енергия на Samsung през 2023 г. би могло да захранва цялата страна за повече от два дни и половина. В Германия, където годишното потребление на електроенергия е около 507 000 гигаватчаса, същото количество енергия би стигнало за повече от три седмици.

Източник на графиката: BestBrokers

По подобен начин потреблението на електроенергия на Google от 25 307 гигаватчаса през 2023 г. надминава цялото годишно потребление на Либия, в която живеят над 7 млн. души, от 25 000 гигаватчаса. От друга страна, количеството електроенергия, използвано от TSMC през последната фискална година, надминава годишното потребление на електроенергия на Азербайджан от 24 000 гигаватчаса. Microsoft, с годишно потребление на електроенергия от 23 568 гигаватчаса, консумира повече енергия от страни като Йордания (20 000 GWh), Исландия (19 000 GWh), Пуерто Рико (18 000 GWh) и Хърватия (17 000 GWh).

Meta (бившата Facebook) е следващата с годишно потребление от 15 325 гигаватчаса, което надхвърля потреблението на електроенергия в страни като Ангола, Куба, Судан и Замбия, всяка от които потребява около 15 000 гигаватчаса. Същевременно Tencent е използвала 5 115 гигаватчаса през последната си финансова година, което почти съвпада с общото потребление на електроенергия в Бруней (5 200 GWh) и Кипър (5 000 GWh).

Apple се нуждае от повече електроенергия, отколкото държави като Ямайка и Намибия, а Nvidia е консумирала 613 гигаватчаса - количество, което приблизително се равнява на годишните нужди от електроенергия на Бермудските острови, Гренландия или Сейшелските острови, всяка от които използва около 600 гигаватчаса годишно. Междувременно ASML и Broadcom съобщиха за потребление на електроенергия от съответно 480 и 417 гигаватчаса. Тези цифри надхвърлят общото потребление на енергия на малки островни държави като Хаити и Сейнт Лусия, които използват около 400 гигаватчаса годишно.

Какво още може да направи тази сила?

Но нека видим и какво друго би могло да се захрани с енергията, която технологичните гиганти използват за една година.

Според базата данни за електромобили средният електромобил консумира около 0,191 киловатчаса на километър и може да измине около 379 км с пълно зареждане. Това означава, че средностатистическата батерия на електромобила съдържа около 72,4 киловатчаса енергия. Ако вземем потреблението на електроенергия на Samsung от 30 тераватчаса от миналата година и го разделим на капацитета на средната батерия на електромобил, това е достатъчно енергия за пълното зареждане на 413,8 милиона електромобила. Всъщност това количество енергия би могло да зареди всеки електромобил в САЩ 125 пъти. В края на 2023 г. по американските пътища ще се движат около 3,3 млн. електрически автомобила. Следователно за еднократното зареждане на всички тези превозни средства ще са необходими приблизително 238,8 милиона киловатчаса електроенергия.

Когато погледнем на това от гледна точка на домакинствата, 30-те тераватчаса електроенергия, използвани от Samsung през 2023 г., биха могли да захранват 2,8 милиона американски домове за цяла година. Тази оценка се основава на потреблението на енергия на средностатистическото американско домакинство от около 29 kWh на ден, или около 10 585 kWh годишно, според Администрацията за енергийна информация. Макар че 2,8 млн. жилища са само 2,15% от 131-те млн. домакинства в САЩ, това все пак е впечатляващо количество енергия, особено като се има предвид, че страната се нарежда на трето място в света по брой на домакинствата. За сравнение, Google би могъл да захранва 2,4 милиона американски домакинства за една година с годишното си потребление на електроенергия от 25 тераватчаса.

За ентусиастите на биткойн също има поразително сравнение. Индексът на потреблението на електроенергия за добив на биткойни на Университета в Кеймбридж показва, че глобалният добив на биткойни консумира около 39,89 тераватчаса годишно, което прави 383,3 милиона киловатчаса всеки ден. След намаляването на цената на Биткойн наполовина през 2024 г. миньорите вече печелят по 3,125 биткойна за всеки блок, който добиват. При 144 блока, добивани дневно (по един на всеки 10 минути), това прави общо около 450 биткойна на ден. Когато разделим дневното потребление на електроенергия за добив на биткойни на броя на добиваните биткойни всеки ден, ще установим, че за добиването на един биткойн са необходими около 851,689 киловатчаса. Въз основа на това изчисление, ако Samsung посвети цялото си годишно потребление на електроенергия на добива, би могла да произведе около 35 172 биткойна за една година. За сравнение, Google може да добие 29 700 биткойна, а годишното потребление на електроенергия на TSMC може да донесе около 29 100 биткойна.

В света на изкуствения интелект възможностите са също толкова впечатляващи. По данни на Института за изследване на електрическата енергия всяка заявка към ChatGPT използва около 2,9 ватчаса електроенергия. Така че потреблението на електроенергия на Samsung от 30 тераватчаса би могло да осигури захранването на умопомрачителните 10 трилиона запитвания на ChatGPT. Годишната консумация на енергия на Google би могла да генерира 8,7 трилиона отговора, докато TSMC би могла да захранва около 8,5 трилиона заявки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Трус в Румъния стресна Северна България
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса