Digital age: Техно пробиви и открития

Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Време е за нашия редакторски подбор в редовната ни седмична рубрика.

Автомобили съобщават на полицията за превишена скорост със система от камери и сензори

Снимка: Getty Images

Компанията Ford Motor изчаква патента си за система от камери и сензори, която ще позволи на автомобилите да докладват, когато други коли се движат с превишена скорост. Информация като скорост и GPS координати ще се предава директно на местната полиция, което улеснява правоприлагащите органи да наблюдават пътищата. Шофьорите вече са обект на засилено наблюдение за превишена скорост и други нарушения на пътя. Това се улеснява от ултраефективните камери за скорост и технологията за крайпътни камери.

В новия си патент Ford се опитва да разшири възможностите на панелите за контрол на скоростта. Патентът обаче е насочен към идентифициране на нарушенията на други шофьори, а не към самото превозно средство - аспект, който неизбежно поражда опасения относно поверителността на този вид данни. По-конкретно, когато превозно средство, оборудвано със системата, засече друг шофьор с превишена скорост, то използва своите камери, за да заснеме изображение. След това изпраща съобщение, съдържащо изображения, данни за скоростта и GPS координати на автомобила нарушител до най-близката полицейска кола. Информацията може също да се съхранява на сървър в очакване да бъде изпратена. След това властите сами ще определят начина на действие.

Създадоха най-бързия микроскоп в света за наблюдение на електроните

Снимка: Getty Images

Представете си, че можете да наблюдавате най-малките частици материя, улавяйки движението на електроните в реално време, и то с безпрецедентна прецизност. Това вече е възможно благодарение на последните разработки в електронната микроскопия. Изследователи от университета в Аризона направиха най-бързия микроскоп в света, способен да записва движението на електрони - в атосекундна времева скала. Тази технология в крайна сметка позволява да се научи повече за квантовото поведение на материята и да се ускори разработването на нови материали. В основата на това технологично постижение е използването на ултра бързи електронни импулси, позволяващи да се наблюдава движението на електроните с несравнима прецизност. „ Когато получите най-новата версия на смартфон, камерата обикновено е по-добра от преди “, обяснява д-р Мохамед Хасан, професор по физика и оптични технологии в съобщение за пресата от университета в Аризона. " Този електронен микроскоп е като много мощна камера в най-новата версия на смартфон; той ни позволява да правим снимки на неща, които не сме могли да видим преди - като електроните “, добавя той. Новият микроскоп използва двоен импулс на светлината, където първият импулс, наречен "импулс на помпата", раздвижва електроните в избраната проба, а вторият, точно определен импулс, улавя движещите се електрони. За да създадат устройството, изследователите са използвали мощен лазер.

Нов лазерен радар следи хиперзвукови ракети при феноменални скорости

Снимка: Getty Images

Китай направи пробив в противовъздушната отбрана, като разработи нова лазерна радарна система, способна да проследява хиперзвукови ракети при феноменални скорости. Системата е разработена от екип на  университета „Цинхуа“. Тя представлява голям напредък в откриването и проследяването на обекти, движещи се със скорост над 20 Mах. Традиционните радарни системи, които се използват от десетилетия за откриване и проследяване на въздушни обекти, работят чрез излъчване на електромагнитни сигнали, които се отразяват от обектите и се връщат към радара. Тези сигнали се използват за определяне на разстоянието, скоростта и посоката на движение на целите. Ефективността на тези системи обаче намалява, когато обекти се движат с изключително високи скорости, като например хиперзвукови ракети. Конвенционалните радари използват радиовълни, но тези вълни изпитват значителни затруднения при проследяване на обекти, движещи се със скорости, по-големи от 1,6 км/ сек. При такива скорости възникват значителни изкривявания на сигнала, водещи до грешки при откриването и определянето на траекторията на целите. За да преодолеят тези ограничения, инженерите търсят алтернативни методи, което води и до китайския пробив. За разлика от традиционните радари, които разчитат на радиовълни, разработката на инженерите от  университета „Цинхуа“, използва лазери за излъчване на светлинни сигнали, които се движат със скорост, близка до светлината. Тази технология позволява информацията да бъде улавяна и анализирана с висока точност и на много по-високи честоти, което е критично за проследяване на обекти, движещи се със скорост до 7 км/сек. Това значително надхвърля възможностите на стандартните радарни системи. Системата използва комбинация от множество ленти на микровълнов сигнал, за да подобри точността на проследяване и да намали грешките.

Индийска компания разработи електрически супермотоциклет с максимална скорост 256 км/ч.

Снимка: Getty Images

Индийската компания Ultraviolette разкри основните характеристики на електрическия мотоциклет F99, който трябва да се превърне в новата гордост на Индия, благодарение на своите високоскоростни характеристики. Миналата година прототип на този електрически мотоциклет ускори до 100 км/ч за 4,5 секунди, като успя да достигне максимална скорост от 200 км/ч. Новите достижения включват ускорение до 100 км/ч. за 3 секунди и максимална скорост от 256 км/ч, като това изобщо не е границата. Супермотоциклетът има междуосие от 1397 мм и височина от само 1049 мм, което осигурява много ниска позиция на каране. Това е важен фактор - инженерите на Ultraviolette са проектирали контурите на електрическия мотоциклет, за да постигнат най-добрата аеродинамична форма. Машината тежи 178 кг и е оборудван с 90-киловатов двигател с течно охлаждане, произвеждащ 120 к.с. Рамката е изработена от стомана, елементите на каросерията са от въглеродни влакна. Важна характеристика на F99 е, че цената му е само $9560. Данните не са официално потвърдени, но е ясно, че Ultraviolette създава оборудване от премиум клас, насочено предимно към индийския пазар и финансовите възможности на местното население. Продажбите на модела F99 ще започнат не по-рано от 2025 г. и засега не се предвижда износ. От друга страна, предишният успешен модел F77 на тази марка, след известна пауза, все пак се появи в чужбина.

Охладителна система за помещения прави холограми, които се носят във въздуха

Снимка: Getty Images

Компанията Panasonic представи технология за визуализация, комбинирана с оборудване за охлаждане на помещения. Технологията, наречена Silky Fine Mist, първоначално разработена за борба с топлината, откри значителен потенциал за творчество. Иновативната система използва дюзи за пръскане на водни капчици с размер до 6 микрона. Тези водни частици образуват мъгла, която може бързо да се изпари и да абсорбира топлината. Чрез проектиране на светлина върху тази мъгла по специфичен начин е възможно да се създадат реалистични 3D холограми, които се носят във въздуха.

Проекторите за водна мъгла са доста често срещани на технически изложения и конвенции. Те обаче имат редица ограничения: на първо място, те са доста обемисти и консумират значително количество енергия. Но въпреки това не може да не се признае, че Panasonic предлага нещо, което други компании дори не са започнали да разработват.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ