Стачки и бунтове изместват тероризма като щети за застрахователите

Стачки и бунтове изместват тероризма като щети за застрахователите

Стачки и бунтове изместват тероризма като щети за застрахователите

Масови стачки и бунтове  са стрували на застрахователната индустрия 10 млрд. долара от 2015 г. насам, показват данните на застрахователната компания Howden, цитирани от Financial Times. За същия период щетите от терористични атаки са по-малко от 1 млрд. долара, допълва изданието.

Според застрахователната компания тези цифри са свидетелство, че големите стачки и бунтове са зачестили в резултат на нарастващото обществено недоволство, причинено от повишаването на разходите за живот и социалното неравенство.

Най-скъпи за застрахователите са се оказали бунтовете в Чили през 2019 г., причинени от покачването на цените, по време на които бяха унищожени много магазини, аптеки и транспортна инфраструктура, бунтовете в САЩ през 2020 г., причинени от убийството на афроамериканеца Джордж Флойд от полицая Дерек Шовин (по-късно признат за виновен и осъден на 22 години затвор) и сблъсъци в Южна Африка през 2021 г., предизвикани от ареста на бившия президент Джейкъб Зума.

За сравнение, преди около 20 години най-големите загуби за застрахователите са се дължали на терористични атаки, особено събитията от 11 септември 2001 г. в САЩ.

Сега, както отбелязва компанията, терористите нанасят по-малко щети на инфраструктурата, но по-често атакуват директно цивилни. Поради ръста на загубите от бунтовете, застрахователите започнаха да увеличават ставките на обезщетенията в тази група застрахователни събития. Друг сериозен удар върху застрахователната индустрия е войната в Украйна, точните загуби от която, според изпълнителния директор на Howden Том Брадбрук, "предстои да бъдат изчислени".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ