"Зимата идва": Енергийната криза може да унищожи 40% от автомобилното производство в Европа

Зимата идва: Енергийната криза може да унищожи 40% от автомобилното производство в Европа

Енергийната криза в Европа може да намали производството на автомобили в региона с близо 40%, или повече от 1 млн. превозни средства на тримесечие до края на 2023 г., сочи най-негативният сценарий в нов доклад на Консултантската компания S&P Global Mobility

В доклада, озаглавен „Зимата идва“, S&P Global Mobility посочва, че веригата за доставки на автомобилната индустрия, която бе разтърсена от пандемията COVID-19 и руската инвазия в Украйна, „може да бъде изправена пред огромен натиск“ от рязко нарастващите разходи за енергия и дори потенциални прекъсвания на електрозахранването.

„Докато цените на енергията в Европа растат главоломно... една сурова зима може да изложи определени автомобилни сектори на риск да не могат да поддържат производствените си линии работещи“, се казва в документа.

S&P Global Mobility изчислява, че разходите за производството на автомобили са нараснали до между 687 евро и 773 евро на превозно средство. За сравнение, преди енергийната криза средните разходи са били 50 евро на превозно средство. Този скок на разходите е особено натоварващ за по-малките доставчици.

От това тримесечие до края на 2023 г. S&P Global Mobility прогнозира, че тримесечното производство от европейски заводи за сглобяване на автомобили ще бъде с темп от между 4 и 4,5 млн. единици, като при някои условия има възможност да се стигне до забавяне до между 2,75 и 3 млн. единици на тримесечие.

От компанията предупреждават, че тъй като европейските доставчици изнасят части по целия свят, всички производители на автомобили ще бъдат засегнати в известна степен.

Анализаторът на Global Mobility Едуин Поуп, е казал пред Ройтерс, че анализът е извършен преди вероятния саботаж на тръбопроводите „Северен поток-1“ и „Северен поток-2“ в края на миналия месец.

„Събития като тези неизбежно ще изместят везните към долния край на нашата прогноза, особено по отношение на това колко време отнема да се поправят нещата от този характер“, каза Поуп.

За отделните страни в Европа от S&P Global Mobility  оценяват шест фактора, включително размера на дефицита на страната, дълга спрямо брутния вътрешен продукт, нивото на енергийна самодостатъчност и това до каква степен са запълнени газохранилищата.

Въпреки че автомобилният гигант Германия разчита на руския газ и постепенно се отказва от ядрената енергия, тя има „повече бюджетни възможности, за да преодолее енергийната буря“, отколкото някои други европейски страни, включително Италия, се казва в съобщението.

Поуп каза, че макар  автомобилната индустрия може да успее да се справи с тази зима, ако Европа няма план за следващата зима, много доставчици може да не оцелеят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ