Хибридните автомобили са отбелязали най-висок ръст на продажбите в Европа през октомври

Политика за бисквитки

Регистрациите на нови електрически автомобили следват тенденцията към леко увеличение през октомври в ЕС (+2,4 на сто на годишна основа), а хибридните модели продължават главоломния си растеж (+17,5 на сто). Това се посочва в данните на Асоциацията на европейските автомобилостроители(ACEA), цитирани от Франс прес. 

С около 125 000 нови регистрации електромобилите отбелязват спад през октомври на основните пазари (Германия, Франция, Италия), но остават стабилни във вече добре електрифицираните страни (Нидерландия, Дания, Белгия). Великобритания пък продължава да регистрира все повече електрически превозни средства (+24,5 на сто).

На глобално ниво октомври е рекорден месец по продажби на електрически автомобили с 1,7 милиона продадени превозни средства (+50 на сто на годишна основа), две трети от които в Китай, според британската компания Rho Motion.

Според браншовата асоциация данните за Европа "подчертават спешната и критична необходимост да се увеличат усилията в подкрепа на прехода към превозни средства с нулеви емисии".

Въпреки че автомобилостроителите увеличиха гамата си от електрически модели, тези превозни средства все още са много по-скъпи от бензиновите и хибридни еквиваленти.

Американският производител на електрически автомобили Tesla, който се нарежда на второ място в Европа след Stellantis, отбелязва спад на продажбите си с 21 на сто на годишна основа.

Нарастващите разходи за енергия, липсата на субсидии за закупуване и недостатъчната мрежа от станции за зареждане не позволяват на европейците да преминат към електрически модели, според Асоциацията на европейските автомобилостроители.

По-икономичните хибридни модели продължават да завладяват пазара (+17,5 на сто). Те остават най-продаваните в Европа за втори пореден месец, с една трета от пазара, пред бензиновите и дизеловите модели, които отчитат спад (съответно -6,8 и -7,6 на сто). Най-облагодетелствани от този непрекъснат растеж на хибридите са Toyota  и Renault.

След три месеца на спад европейският автомобилен пазар отново е в зелена територия (с незначително увеличение от 1,1 на сто), с възстановяване на продажбите най-вече в Испания и Германия.

Той обаче остава на много ниско ниво от началото на 2024 г. с 8,9 милиона регистрирани нови превозни средства (+0,7 на сто на годишна основа).

Европейският лидер Volkswagen запазва добрата си позиция и пазарен дял (28,7 на сто през октомври, +16,7 на сто на годишна основа), докато вторият в класацията  Stellantis  регистрира още един лош месец (15,1 на сто от пазара), което се дължи най-вече на спада на регистрациите на Fiat и Citroen.

В България през октомври 71,6 от новорегистрираните автомобили са бензинови, 17,6 на сто - дизелови, 4,5 на сто - електрически, 2,4 на сто - хибридни електрически, 1,1 на сто плъгин електрически и 2,8 на сто други. 

От януари до октомври в България са регистрирани 75,9 на сто бензинови превозни средства, 15 на сто - дизелови, 3,8 на сто - електрически, 2,3 на сто - хибридни електрически, 1,1 на сто - плъгин електрически, и 1,9 на сто други, показват още данните на ACEA, цитирани от БТА .

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Музикалната легенда Бони Тайлър почина в Португалия след боледуване
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев