Nissan обмисля затваряне на заводи в Япония и в чужбина 

Nissan обмисля затваряне на заводи в Япония и в чужбина 

Nissan обмисля планове за затваряне на два завода за сглобяване на автомобили в Япония и фабрики в чужбина, включително в Мексико като част от план за намаляване на разходите, който компанията обяви по-рано тази седмица, съобщи CNBC като се позова на информирани източници. 

Автомобилният производител обмисля затварянето на завода в Опама в Япония, където Nissan започна производство през 1961 г., и завода в Шонан, управляван от Nissan Shatai, в който Nissan е акционер с 50% дял, което би оставило компанията само с три завода за сглобяване на автомобили в Япония, твърдят източниците 

В чужбина Nissan обмисля прекратяване на производството в заводи в Южна Африка, Индия и Аржентина, както и намаляване на броя на фабриките в Мексико, съобщи един от източниците. 

Третият по големина японски автомобилен производител обяви във вторник мащабни нови съкращения на разходите, заявявайки, че ще намали работната си сила с около 15% и ще съкрати производствените си мощности от 17 на 10 в световен мащаб в стремеж да постигне обрат. 

Вестник „Йомиури“, който пръв съобщи за евентуалното затваряне на заводи на автомобилните производители в Япония и чужбина, посочва, че се разглеждат два завода в Мексико. 

В изявление на уебсайта си Nissan заяви, че съобщенията за потенциалното затваряне на определени заводи са спекулативни и не се основават на официална информация на компанията. 

„В момента няма да предоставяме допълнителни коментари по този въпрос“, посочват от Nissan в изявлението. „Ние сме ангажирани с поддържането на прозрачност със заинтересованите страни и ще съобщаваме всички необходими актуализации“, допълват от компанията. 

По-агресивните стъпки за преструктуриране, разкрити от новия изпълнителен директор Айвън Еспиноса, бележат рязък разрив със стратегията на Nissan при неговия предшественик Макото Учида, който имаше големи надежди за разширяване на глобалното производство и отказа да затвори местни заводи. 

Продажбите на автомобилния производител през фискалната 2024 година възлизат на 3,3 милиона превозни средства, което е с 42% по-малко от финансовата 2017 година. 

В изявлението си в събота, от Nissan отбелязват, че преди това компанията е обявила, че ще консолидира производството на пикапите Nissan Frontier и Navara от Мексико и Аржентина в един производствен център, централизиран около завода Civac в Мексико. 

Компанията също така заявява, че през март е обявила, че френският партньор в алианса Renault ще изкупи дела ѝ в съвместния им индийски бизнес Renault Nissan Automotive India Private Ltd (RNAIPL). 

Затварянето на местни заводи би било първото за Nissan след затварянето на фабриката му в Мураяма през 2001 г. Запазването само на три работещи местни завода - фабриката в Точиги и заводите на Nissan Motor Kyushu и Nissan Shatai Kyushu в южната префектура Фукуока - би било повече от достатъчно, за да обслужва вътрешния пазар и да поддържа износа от Япония, каза един източник. 

Заводът в Опама има годишен капацитет от около 240 000 автомобила и към края на октомври е наел около 3900 работници. През 2010 г. той стана първият завод на Nissan, който започна да произвежда Leaf, смятан за първия в света електрически автомобил за масов пазар. 

Заводът в Шонан, който произвежда търговски микробуси, има годишен капацитет от около 150 000 бройки и в него работят около 1200 души. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ