Новият Duster тръгва (снимки и видео)

След големият интерес, който предизвика новият Duster на автомобилното изложение във Франкфурт той вече тръгва по пътищата на Европа. Преди броени дни Dacia представи пред журналисти от цял свят второто поколение на модела. Международният тест на новия Duster се проведе в Гърция, в околностите на Атина, Мениджър Нюз бе сред поканените медии. Организаторите бяха подбрали перфектен маршрут, минаващ през магистрала, планински пътища и естествено офроуд терени. Преди обаче да разкажа за нашето пътуване, нека ви запозная с новостите в автомобила.

По-модерна визия

Duster си е останал Duster. Това е било и едно от основните изисквания при изготвянето на визията на новия модел. Именно външният дизайн, с ръбатите форми и запомнящи се линии, са сред силните страни, които привличат клиентите и вдигат продажбите. Тук е моментът да отбележим, че заслугата за новия облик на кросоувъра е на българина Емануил Клисаров. Дизайнът, на родения в София 37-годишен художник, е бил избран измежду работите на още 19 негови колеги.

Идеите на Клисаров са паснали идеално на новия Duster. Той е запазил белезите от предшественика си, но в същото време кросоувърът има своя специфична физиономия, която е по-модерна и в час с новите тенденции. Промените включват по-голяма радиаторна решетка, раздут преден капак и калници, придаващи по-солиден вид. В предната броня е интегриран сребрист трапец от устойчива на надраскване пластмаса, който наподобява ролбар. Нов е светлинният подпис, с LED дневни светлини, разделени в три секции. Стоповете също са с нов дизайн – те наподобяват кръст и вече са изнесени в самите ъгли на купето. Добавени са нови цветове и модерни алуминиеви джанти.

Нов интериор

Отвътре Duster II е претърпял сериозна промяна. Използвани са много по-качествени материали. Шофьорската седалка е с нова рамка и по-плътна пяна за подобрена странична опора и издръжливост, което се усеща при по-дълги пътувания. Седалищната част е с 20 мм по-дълга. Шофьорската седалка идва с подлакътник, регулиране на лумбалната опора и нова система за регулиране на височината. Силно впечатление прави обезшумяването на купето. Липсват почти всякакви паразитни шумове, както при по-висока скорост, така и при шофиране през пресечени терени.

Обновеният Dusterе с ново арматурно табло, което е фокусирано върху водача. В централната конзола е монтиран дисплеят на системата MediaNavEvolution, който осигурява на водача по-ясен и лесен достъп. Новите бутони, които наподобяват клавиши на пиано, придават на купето модерно усещане.

Кросоувърът има доста допълнителни екстри

Новият Duster е първият модел на Dacia, който ще предлага автоматична климатична система с пет вентилационни отвора (три по средата и по един във всеки край на арматурното табло). Тя е подходяща за по-топли климатични условия. Има система за следене за наличието на автомобил в сляпата зона, безключов достъп, start-stop система, както и автоматична функция за управление на дългите светлини.

Стабилен на пътя, сигурен извън него

Но как се държи Duster II в реални условия? Нашата обиколка стартира от международното летище в Атина. На разположение за тест бяха два модела – 1,2-литровбензинов двигател с турбокомпресор и мощност от 125 конски сили, задвижван от 6-степенна механична скоростна кутия и 1,5-литров дизел, с мощност от 110 конски сили, с автоматична EDC кутия. И двата модела бяха само с предно задвижване. Качихме се на бензиновия мотор и се отправихме към магистралата. Както споменах по-горе, първото нещо, което прави голямо впечатление е обезшумяването на купето. При скорост от 130-140 километра в час вътре е наистина тихо. Воланът е комуникативен, реагиращ на най-леките корекции.

По магистралата карахме около 20 километра, след което свихме към планински път с много завои. Тук вече нещата си проличаха доста повече. Инженерите на Dacia са коригирали доста сполучливо настройките на волана и окачването, вследствие на което, колата стои много по-стабилно от предходния модел. С новия Duster можете да си позволите доста по-екстремно шофиране. Колата не поднася в завоите с висока скорост, а двигателят и скоростната кутия работят в добър синхрон.

След около 40 километра по завоите дойде най-забавната част, карането по пресечен терен. Навън валеше пороен дъжд. Трасето, което бяха избрали организаторите, беше върху червена почва със ситни камъчета и множество локви, някои стигащи до праговете на колата. Определено това беше трасето, на което Duster се чувстваше наистина в свои води. Благодарения на високия пътен просветот 21 см и значителните ъгли на проходимост (преден ъгъл на атака от 33°, междуосов ъгъл от 22° и заден ъгъл на проходимост 34°) и доказалото се окачване чувството и поведението на автомобила не се различаваше особено от асфалта. Карахме с между 40 и 50 километра в час, което за такъв тип терени по принцип е доста, но кросоувърът се справи безпроблемно и достави истинско забавление.

На следващия ден се качихме да тестваме дизела, с автоматичната скоростна кутия. Маршрутът беше подобен, но огледален – първо офроудът, последван от завоите и магистралата. Дизелът, въпреки че е с по-малко коне, дърпаше повече, благодарение на по-високия въртящ момент – 260 нютон метра, срещу 205 при бензина. Автоматикът сменя плавно предавките и реагира сравнително бързо. Иначе поведението на пътя разбираемо не се различаваше между двата модела.

По средата на теста на дизеловия автомобил, организаторите бяха предвидили истински офроуд. Тук вече бяха осигурени коли със задвижване и на четирите колела. SUV-ътотново използва доказалата се офроуд система за движение, изработена от  всепризнатият майстор в 4х4 задвижването - Nissan. Запазена е възможността да се преминава в различни режими за офроуд. Със завъртане на бутон може да се премине от предно предаване, към автоматичен режим, който при буксуване на предните колела включва и задния мост. Освен това може да бъде настроена опция Lock, която разпределя мощността между предните и задните гуми в съотношение 50/50.

Офроуд изпитанията бяха в кариерата за мрамор Quarries Dionysos-Penteli и включваха преминаване през рампа, спускане и изкачване по пътища с големи наклони, преминаване през неравности.

Имаше и препятствия, направени изцяло да покажат 4х4 възможностите на автомобила. При едно такова колата оставаше на две колела – едно предно и едно задно – и благодарение на добрата настройка на задвижването, премина без проблем. Изкачванията и спусканията са допълнително улеснени от системите за контрол за спускане по наклон (HDC) и асистента за потегляне по наклон (HSA). На помощ през цялото време е и камера с различни перспективи, която обединява четири камери (една отпред, по една от всяка страна и една отзад). Системата позволява на водача да следи зоната около автомобила и да маневрира абсолютно спокойно, когато шофира. А 4х4 монитор обединява компас и известява в реално време водача за ъгъла на наклон на автомобила.

Тази проходимост, съчетана с новите екстри, правят шофирането на новия Duster доста приятно, а цените остават без аналог. Повече подробности можете да намерите ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ