Сан Франциско движи технологиите напред, но ще прогони ли роботакситата?

Сан Франциско движи технологиите напред, но ще прогони ли роботакситата?

Сан Франциско движи технологиите напред, но ще прогони ли роботакситата?

Сан Франциско може да е символичната столица на технологичната индустрия и център на услуги от следващо поколение като изкуствен интелект, но когато става въпрос за самоуправляващи се автомобили, градските власти са категорични - Не толкова бързо.

Темата излиза на преден план по-късно тази седмица, когато държавна агенция ще решава дали да позволи на доставчиците на робоколи Waymo на Alphabet и Cruise на General Motors да разширят своите платени услуги до цял Сан Франциско, ден и нощ, пише Ройтерс.

Гласуването, което вече беше отложено на два пъти, ще бъде ранен тест за това как да се регулира новозараждащата се индустрия на фона на критиките от страна на защитниците на безопасността и нарастващата спешност от страна на технолозите.

За платени пътувания, Cruise е ограничен до северозападната третина на града, докато Waymo все още изобщоне може да таксува за превозите. На нито една от компаниите не е разрешено да има пътници във финансовия район на Сан Франциско.

Ръководителите на градските транспортни агенции, противопожарната служба и отдела за планиране се противопоставят на бързото разрастване на индустрията, настоявайки, че превозните средства са заплаха, ограничават трафика, забавят работата на службите за спешна помощ и шофират хаотично. Компаниите казват, че безпилотните превозни средства са по-безопасни от автомобилите, управлявани от хора. И двете страни казват, че разполагат с данни, за да подкрепят твърденията си.

През юни, например, транспортната администрация на окръг Сан Франциско публикува данни, според които превозни средства Waymo и Cruise са участвали в сблъсъци с докладвани наранявания на нива, по-високи от средните за страната при превозните средства, управлявани от хора. Държавните регулатори оспорват това, заявявайки че данните не отчитат инциденти, при които хората-шофьори са виновни.

Футуристичните тестови превозни средства от Cruise и Waymo са обичайна гледка в някои части на Сан Франциско. Украсени с въртящи се сензори на покривите и броните си, превозните средства редовно привличат зяпнали туристи, заслепени от празните шофьорски седалки и въртящите се волани без ръце. Те също привлякоха вниманието с понякога непредсказуемите си модели на шофиране, включително робско подчинение на обявените ограничения на скоростта, обиколни маршрути и склонност да спират напълно, когато се сблъскат с неочаквани препятствия.

Cruise и Waymo казаха, че са изминали съответно 3 милиона и 1 милион мили без животозастрашаващи наранявания или смъртни случаи. Превозно средство Waymo блъсна и уби куче през май.

Гласуването на 10 август от Калифорнийската комисия за обществени услуги, която регулира автономните превозни средства, разделя града на два лагера – единият включва технолози, лобисти и граждани, които от една страна се надяват, че зараждащата се индустрия може да бъде благодат за Сан Франциско, а другият - агенции, защитници на безопасността и жители се страхуват, че градът се използва като лаборатория за тестване на недоказана технология.

Гласуването идва в критичен момент за Сан Франциско, който се бори със загубата на хиляди работни места в технологичния сектор, напускането на фирми от града и политиките за работа от дома от ерата на COVID, които допринесоха за изпразването на центъра.

Лакмусов тест

"Експлоатацията на роботаксита в Сан Франциско се превърна в лакмусов тест за жизнеспособност на бизнеса. Ако може да работи тук, няма съмнение, че може да работи почти навсякъде", написа главният изпълнителен директор на Cruise Кайл Фогт в X, сайтът за социални медии, известен преди като Twitter.

През последните месеци Cruise и Waymo разшириха дейността си в други градове като Далас, Маями и Лас Вегас и ще имат нужда от повече тестове срещу различни променливи, като например зимно време, проливен дъжд и силна жега, нито едно от които Сан Франциско не може да предложи.

Тези компани  и други, включително Ford и Tesla, са инвестирали милиарди долари в разработването на самоуправляващи се превозни средства, но все още не са изпълнили високите обещания за узурпиране на традиционните видове транспорт и отчаяно търсят безопасен и жизнеспособен бизнес модел.

Безопасността е основната грижа сред агенциите в Сан Франциско, които на практика нямат правомощия да регулират автономните превозни средства и посочват задръстванията в трафика и срещите със службите за спешна помощ, които са основен елемент в социалните медии.

Превозните средства са наблюдавани да спират по средата на кръстовищата, след като светофарите светват в червено, да не отбият напълно до бордюра, за да оставят пътниците, да блокират велосипедни алеи и внезапно да сменят лентите или да не отстъпят на другите, наред с други проблеми.

"Докато Сан Франциско се надява, че автоматизираното шофиране в един момент ще бъде по-безопасно от човешкото шофиране, поне въз основа на данните  за сблъсъци, достъпни за обществеността, в рамките на сложната среда на шофиране по улиците на Сан Франциско, трябва да заключим, че технологията все още е в процес на разработка и не е постигнала тази цел", пишат две местни транспортни агенции и комисията по планиране на града в съвместно писмо от май до Калифорнийската комисия за обществени услуги.

Безопасността на първо място

И Waymo, и Cruise заявиха, че стоят зад данните си за безопасност и посочват липсата на сериозни инциденти на фона на милиони мили, изминати колективно в рамките на града. "Хората са ужасни шофьори", твърди Cruise в реклами на цяла страница в шепа местни и национални вестници миналия месец.

Говорителят на Waymo Джулия Илина каза, че компанията се надява на "бързо разрешаване" при разискванията на Калифорнийската комисия за обществени услуги и отбеляза, че превозните средства "намаляват пътнотранспортните произшествия и смъртните случаи на местата, където работим".

Жителите също са разделени. Майк Смит би искал да вижда по-малко превозни средства по градските улици. "Те са из целия ми квартал – те са навсякъде и просто спират произволно на пътя и създават проблеми със службите за спешна помощ", каза той в интервю.

Активистите във видеоклипове започнаха да поставят оранжеви конуси за движение върху капаците на превозните средства, обърквайки сензорите им и ги карат да спрат, докато човек не премахне конуса.

Рамон Иглесиас, друг жител на Сан Франциско, каза, че въпреки че е виждал видеоклиповете и някои нестабилни действия на колите, той подкрепя разширяването и се притеснява, че евентуални допълнителни пречки могат да отблъснат технологичните компании. "Имаме много силен лудитски сегмент тук в Сан Франциско и виждате места като Лас Вегас и Маями дават всичко от себе си, за да прегърнат технологиите", каза Иглесиас.

Кметът на Лондон Брийд нарече града "световната столица на AI". В изявление относно автономните превозни средства, говорител на града каза, че Брийд "като цяло подкрепя използването на тази технология", но "тя остава ангажирана с гарантирането на безопасността на обществото".

Междувременно Cruise не седи бездействащ, докато Калифорнийската комисия за обществени услуги води обсъждането. В петък компанията обяви, че се разширява до Лос Анджелис, където някои местни служители също изразиха опасения за безопасността.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ