Тайланд понижава данъци, за да привлече производители на електромобили
Тайланд одобри въвеждането на серия мерки за привличане на инвеститори, които ще произвеждат електрически автомобили, мотоциклети, автобуси и кораби в страната, предаде Блумбърг.
Компаниите, които произвеждат плъг-ин хибриди ще получат три-годишен гратисен период, в който няма да дължат корпоративен данък, докато за предприятията, които правят изцяло електрически превозни средства този срок ще е 8 години. Пакетът от мерки бе одобрен от местния Борд по иновациите, който е оглавяван от премиера на страната Прают Чан Оча.
Очаква се стимулите да доведат до увеличено развитие на сектора и неговата верига на доставки в страната и да дадат значителен тласък в трансформирането на бранша.
Тайланд вече е сред основните южноазиатски хъбове за производство на автомобили и компоненти на автомобилния бранш. Страната обаче се стреми да се позиционира като основна притегателна точка за инвестиции от производителите на електрически автомобили. Според аналитичното звено на Блумбърг, което се занимава с оценки и прогнози в сектора на възобновяемите енергийни източници и нови технологии BNEF, комбинацията от политики и стимули, които се предлагат в Тайланд, са на първо място в региона.
Сред другите основни точки на пакета от мерки са:
- Производителите на 4-колесни електромобили трябва да инвестират поне 161 млн. долара, за да могат да се възползват от данъчните облекчения
- Останалите ще могат да ползват гратисен период до 3 години
- Производителите на електрически кораби с тонаж над 500 тона ще получат гратисен период от 8 години
- 8 години гратисен период получават и производителите на основни части като охладителни системи за батерии, регенативни спирачни системи и др.
- Производителите на батерии ще получат до 90% отстъпка от дължимите вносни мита за 2 години
В Тайланд през 2019 г. бяха произведени над 2 млн. автомобили, което прави страната 12-тят най-голям производител на коли в света. Броят на производители на електрически коли в страната се е увеличил от 76 през 2015 г. до 420 през 2019 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.