Банките не се отказват от големите бонуси въпреки икономическата рецесия
Големите международни банки може все пак да изплатят големи бонуси на ръководните си кадри и тази година, въпреки икономическите щети, нанесени от пандемията от COVID-19. Страховете, че ценни кадри могат да бъдат привлечени от конкуренти, засенчват притесененията относно големите разходи за възнаграждения, пише Ройтерс.
Макар някои кредитори като HSBC и Deutsche Bank да правят съкращения, за да намалят разходите, други банки подхождат по-лежерно към намаляването на работните места, заплатите и бонусите, отбелязват консултанти.
Проучване сред 75 финансови фирми на консултантската компания Pearl Meyer показва, че 63% не са направили промени на системата си за бонуси на фона на пандемията, нито обмислят такива. Същевременно с това 70% очакват умерени или леко негативни последици за компаниите си от пандемията.
Плановете за бонуси се запазват въпреки неодобрението на регулаторните органи във Великобритания и на други места в началото на пандемията, като банките бяха призовани да пазят капитала си.
„Тези банки се стараят да се движат в един ритъм. Никой не иска да бъде първият, който ще предприеме съкращения“, коментира Саймън Патерсон от Pearl Meyer
Според източници на Ройтерс от две международни банки, все още е твърде рано да се спекулира с размера на бонусите в различните отдели, макар че търговците очакват големи плащания.
Проучване на консултантската компания Johnson Associates от този месец сочи, че бонусите за тази година за дилърите с фиксирани доходи например могат да скочат с над 30% спрямо миналата година.
Това обаче ще трябва да се балансира спрямо представянето на останалите подразделения, като ниските лихви и очакваният ръст на фалитите могат да се отразят негативно на печалбите при банкирането на дребно и корпоративното банкиране.
„финансовите пазари са циклични, но ситуацията, пред която сме изправени, е безпрецедентна. Никой не знае дали следващата година ще донесе пиршество или глад“, коментира Патерсон.
Предпазлив подход
Британския Орган за пруденциално регулиране (PRA) забрани бонусите на висшето ръководство и служителите, поемащи съществени рискове в най-големите банки, приемащи депозити в Обединеното кралство, когато кризата с COVID-19 ескалира през март. Това означава, че някои от най-високостоящите търговци може да се разминат с бонусите.
Някои високопоставени мениджъри в Barclays, Lloyds Banking Group и NatWest Group се октазаха от планираните повишения и приеха доброволно намаляване на заплатите.
От PRA обаче не поясниха колко дълго ще продължи забраната, като някои банки вече планират бъдещи изплащания.
Източник от водеща международна банка заяви пред Ройтерс, че много фирми не са склонни да се разделят с настоящите си структури за бонуси, тъй като това може да откаже младите висшисти да кандидатстват за ниски длъжности и да демотивира настоящите служители да продължат работа в тези трудни времена.
Бонуси за работа в опасни условия
Някои фирми намаляват сумите, които се плащат на новите служители. Според данни на консултантската фирма Morgan McKinley средният ръст на заплатата във Великобритания за хората, които се местят от една финансова позиция на друга, е паднал до 15% през първата половина на 2020 г. в сравнение с 19,8% година по-рано.
В Съединените щати някои банки, включително Popular Inc и Associated Banc Corp, вече заявиха, че ще плащат на служителите си на първа линия повече пари под формата на „бонуси за работа в опасни условия“ по време на пандемията.
Джъстин Улф, директор на консултантската компания Innecto Reward Consulting, смята, че банките ще увеличат бонусите за служителите, които са им помогнали да постигнат конкретни екологични, социални и управленски цели.
„Банките искат на тях да се гледа като на институции, които правят правилните неща“, коментира Улф.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.