ЕЦБ: Без помощ, стабилността на банките ще бъде изложена на риск
Голяма част от компаниите в Еврозоната са в опасност поради сериозната икономическа криза, през която преминава паричната зона. Публичната помощ, включително "безплатни" пари, инжектирани от Европейската централна банка, засега е ограничила щетите за бизнес сектора. И все пак лошите данни, които се очакват за четвъртото тримесечие, могат да предизвикат вълна от фалити, ако правителствата изтеглят преждевременно помощи (гаранции, директна помощ и кредит), пише eleconomista.es.
"Уязвимостта на компаниите се увеличи до нива, наблюдавани за последно в пика на кризата с държавния дълг в Еврозоната, въпреки че остава под нивата, достигнати след световната финансова криза", отбелязва Европейската централна банка в статия от нейния доклад за стабилност, изготвен от Шандор Гардо, Бенджамин Клаус, Мика Туюла и Йонас Венделборн, изследователи от институцията.
Европейската централна банка е помогнала на корпоративния сектор чрез инжектиране на ликвидност в банки (които от своя страна са предоставили кредит на компании) и закупуване на около 20 милиарда евро корпоративен дълг през тази година като част от плана за извънредни покупки на облигации. ЕЦБ играе важна роля при предоставянето на финансиране на компаниите, за да се избегне ликвидна криза. Но новият икономически спад (почти гарантиран от лоши данни за PMI) излага на риск кредитните рейтинги на много фирми, което може да усложни приноса на ЕЦБ, която може да закупи само корпоративен дълг от инвестиционен клас.
Докладът подчертава няколко слаби места. Компаниите изпитват рязък спад в продажбите, по-ниска реална и очаквана рентабилност и увеличена задлъжнялост. Гаранциите за публични заеми и мораториумите предотвратиха мащабна вълна от неизпълнени плащания, но значителен брой компании биха могли да бъдат принудени да обявят фалит, ако тези мерки бъдат изтеглени твърде рано или ако условията на банковите заеми станат по-строги, казват от ЕЦБ.
Досега рисковете за финансиране не са се реализирали благодарение на различни мерки за подкрепа, но корпоративната уязвимост може да ескалира до нива, наблюдавани по време на световната финансова криза, твърдят авторите на доклада.
"По-специално, ако втората вълна на пандемията спре икономическото възстановяване и растежът се окаже по-слаб от очакваното, очакваният край на мерките за подкрепа може да се превърне в значително увеличение на корпоративните фалити с последствия за финансовата стабилност за еврото и банките в региона", се посочва още в доклада.
Увеличаването на фалитите може пряко да засегне банките и качеството на техните активи. Този сценарий би довел до увеличаване на необслужваните заеми, което би могло да повлияе на възможността за отпускане на нови заеми на банки. Това от своя страна би имало отрицателно въздействие върху икономиката и инвестициите и потенциално би породило финансова криза.
Правителствата са в труден баланс. От една страна, те се стремят да поддържат гаранции и помощи, за да избегнат по-нататъшно разрушаване на бизнес структурата. От друга страна, поддържането на тези мерки предполага силен растеж на публичния дълг, което излага на риск устойчивостта на финансите на страните. Няма идеално решение или без рискови последици.
Източник: eleconomista.es
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.