Големите инвестиционни банки напускат тихомълком Лондон

Големите инвестиционни банки напускат тихомълком Лондон

Големите инвестиционни банки продължават да прехвърлят част от екипите си от Лондон в други финансови центрове в ЕС, предаде Ройтерс. Това се дължи и на пандемията, и на неяснотата около бъдещия достъп на Обединеното кралство до континенталния пазар на финансови услуги.

Morgan Stanley, Barclays и Goldman Sachs са сред големите имена в сектора, които са решили да преместят част от служителите си, твърдят някои източници от тези финансови институции. А наемането на персонал извън Великобритания нараства.

Липсата на напредък в преговорите за финансовите услуги между Лондон и ЕС също насърчава такива действия на банките, тъй като в момента банкерите, които са в Лондон, са задължени да използват "посредник" от ЕС всеки път, когато разговарят с клиенти от блока. Това ограничение може да усложни сключването на договори, пише БТА.

Изборът на начин на живот също играе роля, както и наложените през последните месеци ограничения заради здравната ситуация, тъй като дистанционната работа накара някои банкери да напуснат Лондон и неприятния му климат и да се насочат към далеч по-приятни континентални дестинации.

Парижките служители на Morgan Stanley ще се увеличат от 150 до 200 души до края на годината и ще нараснат двойно до 2024 година, като за тази цел ще се съчетава преразпределението с наемането на нови служители.

Barclays също укрепва екипите си в Париж и Франкфурт чрез наемането на местни служители и специалисти от BNP Paribas и Greenhill & Co.

Шефът на подразделението за корпоративни и суверенни деривати в Goldman Sachs Алесандро Дузи се премести в Милано, където персоналът на банката нарасна до 60 души спрямо само 20 служители през 2017 година, казаха информирани източници. В Мадрид за американската банка вече работят 60 души, което е два пъти повече, отколкото преди Брекзит, съобщи друг информиран източник.

Прогнозите след референдума за Брекзит през 2016 година, че десетки хиляди служители ще напуснат Лондон, засега са се потвърдили само частично. Според данните на одиторската и консултантска компания Ърнст енд Янг, 7600 служители в сектора на финансовите услуги са напуснали Лондон в края на март, като се смята, че общо в британската столица те са 500 000 души. Банкерите и анализаторите обаче се обединяват около позицията, че тепърва предстоят напускания.

Лондон може да загуби до 35 000 работни места във финансовия сектор, коментира Уилям Райт от мозъчния тръст Ню Файненшъл. Въпреки първоначалните очаквания, че напускащите Лондон ще се отправят основно към Франкфурт, за момента Париж се утвърждава като най-привлекателното място. Във френската столица са прехвърлени 2800 от общо 7600 работни позиции, по данни на Ърнст енд Янг. Например Bank of America вече има 400 служители в Париж.

Някои банкери заявиха, че са срещнали трудности да намерят достатъчно квалифициран персонал във Франкфурт и обясняват, че липсата на опит на германските регулаторни власти в сравнение с френските в областта на инвестиционните банки е разочаровал американските банки.
Макар Париж да отчита най-голям брой назначения, никой европейски град не може да претендира за титлата на водещ финансов център на континента. Германия е предпочитаното място за юридическите отдели на банките, Париж привлича търговските екипи, а Амстердам голям брой от борсовите трансакции и суап трансакциите от Лондон, както и платформите за трансакции, но не и нови работни места.

По-голямата част от трансакциите по лихвени суапове, които напускат Лондон, обаче избират американската икономическа столица Ню Йорк, а не някой европейски финансов център, отбелязва Ройтер

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ