Голяма руска банка се нуждае от финансова подкрепа
Руската централна банка (РЦБ) обяви днес, че поема контрола над осмата по големина руска частна банка, Бинбанк (B&N Bank), и става основен инвеститор чрез използване на средства от Фонда за консолидиране на банковия сектор, предадоха Франс прес и ТАСС.
РЦБ ще приложи мерки за повишаване на финансовата устойчивост на Бинбанк и Рост Банк, се казва в съобщение на руския банков регулатор, цитирано от ТАСС. От 2014 година Бинбанк извършва оздравителна дейност на Рост Банк.
В комюникето е посочено, че РЦБ ще оказва финансова подкрепа на банките от групата на Бинбанк - Бинбанк диджитал (Москва), Уралприватбанк (Екатеринбург) - които ще продължат работа в обичайния си режим.
РЦБ няма да въвежда мораториум за удовлетворяване исканията на кредиторите при санирането на двете банки, на които са назначени временни администрации сред сътрудничите на централната банка и консолидационния фонд.
Вчера голямата руска частна банка Бинбанк поиска финансова помощ от РЦБ, която съобщи, че ще й предостави средства за поддържане на ликвидностите.Това става по-малко от месец след спасяването с държавни средства на друга голяма руска банка, Откритие, като отражение на пробойните в руския банков сектор, припомня АФП.
Създадената през 1993 година Бинбанк е дванайсетата в страната по стойност на активите и е контролирана от фамилията на бизнесмена Михаил Гуцериев, който притежава 39,4 на сто от акциите.
В края на август РЦБ предизвика шок, обявявайки, че поема контрола над осмата по големина частна банка в страната, Откритие, чрез спасителен план, безпрецедентен по мащабите си в руския банков сектор.
Тя прибягна до наскоро учреден фонд, за да влее ликвидности в изпаднали в затруднение банкови учреждения, смятани за прекалено големи, за да обявят фалит без да отслабят икономиката.
Тъкмо от този фонд поиска помощ Бинбанк, уточни РЦБ.
Във връзка с възможна санация основният акционер Михаил Шишханов, притежаващ 59,4 на сто от акциите, реши да оглави съвета на директорите.
Руският банков сектор продължава да страда от последиците на икономическата и валутна криза, предизвикана в края на 2014 година от срива на цените на течните изкопаеми горива и западните санкции срещу Москва заради кризата в Украйна, отбелязва АФП. Сега руските частни банки продължават да си плащат за изхвърлянията си в миналото - придобиване на затруднени конкуренти и кредити, отпускани без оценка на риска.
Рецесията в Русия през 2015 и 2016 година попречи на много кредитополучатели да си върнат заемите, щедро отпускани през годините на икономически растеж.
Така някои частни банки като Бинбанк и Откритие станаха лакоми при придобиванията на затруднени конкуренти в усилията си да конкурират държавните гиганти в сектора, които държавата подкрепи по време на кризата, посочва АФП.
Същото мнение изрази и ръководителят на съвета на Асоциацията на банките в Русия Анатолий Аксаков, цитиран от ТАСС. Според него една от причините за проблемите на Бинбанк е увеличението на санациите на други банки и недооценяването на мащабите на проблема, както и макроикономическата ситуация, не позволяваща активно увеличение на приходите и генерирането на доходоносни активи.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.