С фокус върху устойчивото банкиране

С фокус върху устойчивото банкиране

С фокус върху устойчивото банкиране

Следващите четири години 35% от кредитния ни портфейл на групово ниво ще бъде зелен и социален, споделя Добромир Добрев, заместник-председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на „Райфайзен България“

- Какви са плановете на Райфайзенбанк да покрие критериите за по-зелена европейска икономика до 2050 г.? 

- Както на ниво група в Австрия и Централна и Източна Европа, така и тук, в България, ние вече сме предприели конкретни действия в тази посока. Продължаваме дългогодишните си традиции в социалната отговорност и благотворителността като ангажимент към обществото, но те трябва да се надграждат. Като част от групата Райфайзенбанк Интернешънъл (РБИ) следваме принципите на ООН за устойчиво банкиране. В това отношение ние сме пионер в Централна и Източна Европа. Ангажиментът на групата е още до 2025 г. над 30% от брутния корпоративен доход да бъдат генерирани от устойчив бизнес. Една от основните ни цели през следващите четири години е 35% от кредитния портфейл на групово ниво да бъдат зелени и социални. Имаме стратегия на групово ниво, имаме и първите зелени сделки на редица пазари включително в България. Следваме амбициозни планове, свързани с реални действия в нашата сфера.

- Как принципите на устойчивото финансиране ще засегнат настоящите и бъдещите ви клиенти в България?

- Устойчивият бизнес е бъдещата посока за развитие на икономиките и обществата в глобален аспект. Това е сериозна възможност и за българските компании и ние им помагаме да се възползват. Екологичното, социалното и корпоративното управление, или ESG, какъвто е терминът за отговорно банкиране, е началото на една голяма тенденция, която ще управлява Европа и останалия цивилизован свят през следващите години, дори десетилетия, и ще добави огромни инвестиции.

На групово ниво например бе взето решение за поетапно излизане от бизнеса с въглищата, така че мини, енергийни централи, които работят с въглища, или търговци в този сектор няма да получават финансиране от банките от групата РБИ. С това вярваме, че ще допринесем за един по-добър живот за нас и за следващите поколения с отговорност към природата и обществото. Предпочитаме да гледаме на процеса от страната на възможностите, а не на ограниченията.

- По какви критерии ще оценявате новите кредитополучатели от гледна точка на ESG – екологичното, социалното и корпоративното управление?

- Много са критериите спрямо различните сектори и сфери на дейности, в които оперират клиентите ни. От екологична гледна точка се вземат предвид приносът на компанията за справяне с изменението на климата и намаляването на въглеродните емисии, управлението на водата, отпадъците и др. Важни социални критерии са гарантирането на правата на човека, спазването на съвременни трудови стандарти, подкрепата за местните общности, борбата с корупцията. От гледна точка на управлението важно е компанията да има ясно финансиране и прозрачна данъчна история, дългосрочно да създава стойност, да управлява добре рисковете и т.н.

- Бихте ли дали конкретни примери за проекти?

- Най-популярно е производството на електроенергия от възоб­новяеми източници, но то не е единствено. От новите възможности могат да се възползват още сгради със сертификат за висока енергийна ефективност, инфраструктурни проекти за рециклиране и пречистване, както и по-щадящият околната среда транспорт като метро, влакове, трамваи, електромобили и електротранспорт. ESG темата не се изчерпва само със зеления сектор. Ние стимулираме и социалнозначими проекти. В това число влизат по-добрата образователна инфраструктура – публични детски градини, училища, университети, осигуряващи равен достъп до образование, както и публичното здравеопазване – болници, домове за възрастни хора, медицинско оборудване и технологии, съоръжения и средства за първа помощ като линейки, хеликоптери, спасителни центрове. С предимство ще се ползват и проекти на малки и средни предприятия за развитие на изостанали райони, увеличаване на заетостта.

- С какви предимства ще се ползват зелените и социалните кредитополучатели?

- Компании, които следват добрите ESG практики, ще се ползват с редица предимства – в консултирането, по отношение на оценката на кредитоспособността, в бъдеще вероятно и в ценовите параметри и много други. Ние подхождаме индивидуално към клиентите, така че ще разглеждаме възможността и за специални условия по финансирането спрямо значимостта и мащаба на устойчивите проекти. Вече имаме клиенти, които покриват критериите и са доволни от новите възможности и условия за финансиране. Темата за отговорното банкиране, от която част е и зеленото финансиране, е и въпрос на множество регулации – от страна на ЕС и Европейската централна банка. Така че това е изискване, с което трябва да се съобразяваме, и гъвкавите и адаптивните организации ще успеят да се възползват от тази огромна възможност и инвестиции.   

Венцислав Савов. Интервюто е публикувано в бр. 07/2021 на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ