Срив в цените на търговските недвижими имоти повлича и загуби за банките по света

Срив в цените на търговските недвижими имоти повлича и загуби за банките по света

Цените на търговските недвижимите имоти се сринаха тази година, след като много хора спряха да работят от офис и бизнесът на търговците на дребно беше нарушен. Това може да доведе до значителни загуби за банките, отбелязва доклад на Oxford Economics, цитиран от Си Ен Би Си.

„По време на предишните икономически сривове загубите по заемите за търговски недвижими имоти бяха „тежки“, като сега се наблюдават притеснителни знаци, че тази тенденция може да бъде повторена заради пандемията от коронавирус“, коментира Адам Слейтър, икономист в Oxford Economics.

В най-лошия сценарии Слейтър прогнозира тези загуби по заемите да „ерозират съществено“ банковия капитал.

„Големият спад на цените (на търговски недвижими имоти) обикновено води до големи загуби за банките. Отписванията на заемите в сектора допринесоха значително за общите банкови загуби през последните години“, отбелязва той.

По време на световната финансова криза през 2008 г. загубите по заемите за търговските недвижими имоти са били между 25% и 30% от общите отписани заеми в САЩ.

При настоящата криза рисковете изглеждат най-високи в САЩ, Австралия и части от Азия, като например Хонконг и Южна Корея. В тези страни цените на търговските имоти вече вървят надолу, особено в Хонконг. В Сингапур наемите на офиси отчитат най-големия си спад от 11  години през третото тримесечие.

Според индекса на Oxford Economics за световните цени на търговските недвижими имоти, проследяващ седем големи пазара, в момента се наблюдава спад на цените с 6% спрямо предходната година.

„Може ли кризата с коронавируса, чрез сектора на търговските недвижими имоти, да доведе до дългосрочни проблеми в банковата и финансовата система? Ние смятаме, че това е сериозна възможност“, коментира Слейтър.

„В момента хотелите работят при много ниска степен на заетост, търговските обекти отчитат по-малко посещения на клиенти, а много офиси са затворени или работят с малко хора. При тези условия ходите от наем са поставени под сериозно съмнение“, добавя той.

В доклада си от Oxford Economics са анализирали 13 водещи икономики, като са установили, че отписванията на 5% от заемите се равняват на загуба между 1% и 10% от първичния капитал на банките – техният основен източник на финансиране заедно с печалбите и собствения капитал.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ