Обвинената за банковата афера Детелина Събева работела за Credit Suisse до 2014 г.

Обвинената за банковата афера Детелина Събева работела за Credit Suisse до 2014 г.

Обвинената за банковата афера Детелина Събева работела за Credit Suisse до 2014 г.

Измамните схеми за милиарди долари, заради които бе задържана и обвинена 37-годишната българка Детелина Събева, заедно с още двама бивши банкери на Credit Suisse са били извършвани главно в периода 2013-2016 година. Това става ясно от обвинителния акт, повдигнат от американския Окръжен съд на Ню Йорк. В точка 17 на документа се посочва, че обвиняемата Детелина Събева, гражданка на България, около 21 август 2013 г., в ролята си на тогавашен вицепрезидент глобално инвестиционно банкиране в Credit Suisse, е извършила заедно с другите обвиняеми действия, с които е релизирана предполагаемата измамна схема. 

Както вече ви информирахме, тримата бивши банкери на швейцарската група са били арестувани в Лондон в четвъртък заради ролята им в посочената схема, която е в особено големи размери - за 2 млрд. долара, предаде BBC News, като се позова на американските власти. Те са били пуснати под гаранция в Лондон, въпреки че Съединените щати искат да бъдат екстрадирани. Според някои американски медии, след 2013 година Събева напуска банката и се мести във фирма на ливанеца Жан Бустани от Абу Даби, който също е задържан

Другите двама обвинени банкери са Андрю Пиърс и Сурджан Сингх. Първият е гражданин на Нова Зеландия и е бил управляващ директор инвестиционно банкиране. Вторият - британец, също управляващ директор инвестиционно банкиране. Цялата операция е протекла в периода между 2011 и 2016 г., като от нея бившите банкери са присвоили за подкупване на официални лица и за себе си поне 200 млн. долара. 

Смята се, че схемата включва заеми за държавни предприятия в Мозамбик. По случаят е задържан и бившият финансов министър на Мозамбик Мануел Чанг и ливанецът Жан Бустани от фирма в Абу Даби.

В обвинителния акт се посочва, че чрез серия от финансови транзакции, извършвани главно в периода 2013-2016 година са били взети заеми за над 2 млрд. долара, гарантирани от правителството на Мозамбик. В хода на самите транзакции обвиняемите измамили инвеститори. Те създавали морски проекти, използвайки ги, за да събират пари, чрез които да печелят за себе си, и "умишлено отклонявали части от постъпилите заеми, за да платят най-малко 200 милиона долара подкупи и рушвети на самите тях, на служители на правителството на Мозамбик и на други лица", гласи обвинението.

В изявление, банка Credit Suisse заявява, че тримата бивши нейни служители са обвинени от властите в САЩ в "заобикаляне на вътрешния ни контрол" чрез измама, свързана с правителството на Мозамбик.

"Не е предприето никакво наказателно действие срещу самата Credit Suisse. В обвинителния акт се твърди, че бившите служители са работили, за да осуетят вътрешния контрол на банката, като са действали с мотив за лична печалба и са се опитвали да скрият тези дейности от банката", се допълва в изявлението на швейцарски кредитор.

Обвинението твърди, че бившите банкери на Credit Suisse са подпомогнали държавни лица в една от най-бедните страни на света - Мозамбик, да затъне в по-голям дълг чрез "юридически съмнителни проекти, чието обосноваване е несигурно", посочва американското издание "Форчън". Кредитите били скрити от чуждестранни донори, които впоследствие разбрали за тях и спрели своята международна помощ, което накарало южноафриканската нация да не изпълни задълженията по дълга си в началото на миналата година. 

Обвинителният акт вероятно е в резултат на започнало преди две години разследване.  Тогава американски медии съобщиха, че Министерството на правосъдието на САЩ и ФБР са започнали да разследват три големи международни банки относно тяхната роля при продажбата на дълг на Мозамбик за около 2 млрд. долара, откривайки по този начин нова фаза в глобалното разследване на облигационни сделки, припомня БНР. Според източниците на финансовия ежедневник, става въпроса за швейцарската Credit Suisse Group AG, руската VTB Group и френската BNP Paribas SA.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ