Deutsche bank очаква сериозна рецесия в САЩ през следващите две години

Deutsche bank очаква сериозна рецесия в САЩ през следващите две години

Deutsche Bank предизвика смут на Уолстрийт по-рано този месец, след като стана първата водеща банка, която прогнозира икономическа рецесия в САЩ, макар и тогава да се говореше за „леко“ свиване.

Сега банката предупреждава за по-сериозен спад в рамките на следващите две години в резултат на стремежа на Федералния резерв да укроти  високата инфлация.

„Ще има голяма рецесия“, пишат икономистите на Deutsche Bank в доклад до клиенти.

Според банката проблемът е в това, че макар инфлацията скоро може да достигне своя връх, ще отнеме „много време“ преди тя да се върне на целевото ниво на Фед от 2%. Това предполага, че централната банка ще повиши лихвените си проценти толкова агресивно, че ще навреди на икономиката.

„Считаме, че е много вероятно Фед да натисне спирачките още по-силно. Ще бъде необходима дълбока рецесия, за да може инфлацията да бъде поставена под контрол“, икономистите на Deutsche Bank в доклада си със зловещото заглавие: „Защо предстоящата рецесия ще бъде по-лоша от очакваното“.

Потребителските цени в САЩ се покачиха с 8,5% през март, което е най-бързият темп от 40 години. Пазарът на труда продължава да поддържа високи обороти, като Moody's Analytics прогнозира, че нивото на безработица скоро ще падне до най-ниското равнище от началото на 50-те години на миналия век.

На този фон, за да докаже теорията си за предстояща рецесия, Deutsche Bank създаде индекс, който проследява инфлацията и безработицата през последните 60 години и заявените от Фед цели за тези показатели. Това изследване, според банката, установява, че днес Фед е в по-лоша позиция, отколкото е бил от началото на 80-те години, период, когато изключително високата инфлация принуди централната банка да повиши лихвите до рекордно високи нива, смазвайки икономика

Историята показва, че Фед „никога не е успявал да коригира“ дори по-малки превишения на инфлацията и заетостта, „без да тласне икономиката към значителна рецесия“, казват от Deutsche Bank.

Добрата новина е, че Deutsche Bank вижда възстановяването на икономиката до средата на 2024 г., тъй като дотогава Фед ще обърне курса в своята борба с инфлацията.

Goldman Sachs: Рецесията не е неизбежна

Разбира се, никой не знае точно как точно ще изглежда икономическия пейзаж през следващите две години. Въпреки че Deutsche Bank е песимистична в прогнозите си, други твърдят, че очакванията за дълбока рецесия са пресилени.

Goldman Sachs признава, че ще бъде „голямо предизвикателство“ да се намали високата инфлация и растежът на заплатите, но подчертава, че рецесията „не е неизбежна“.

„Не се нуждаем от рецесия, но вероятно имаме нужда от забавяне на растежа – път, който повишава риска от рецесия“, пишат икономистите на Goldman Sachs в доклад.

UBS също се надява, че икономическата експанзия ще продължи въпреки преминаването на Фед към режим на борба с инфлацията.

„Инфлацията трябва да намалее от сегашните нива, но ние не очакваме рецесия от нарастващите лихвени проценти“, пише Mark Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management.

Войната и ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 оказват натиск върху инфлацията

Deutsche Bank заяви, че най-важният фактор, който стой зад песимистичната й прогноза, е вероятността инфлацията да остане „устойчиво повишена за по-дълго време, отколкото се очаква“.

Банката заяви, че няколко събития ще допринесат за по-висока от опасенията инфлация, включително тенденцията за деглобализация, климатичните промени, по-нататъшните прекъсвания на веригата за доставки и увеличения на инфлационните очаквания.

„Бичът на инфлацията се завърна и е тук, за да остане“, казват от Deutsche Bank.

Ако инфлацията остане висока, Фед ще бъде принуден да обмисли по-драматично повишаване на лихвите. Фед повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт през март и председателят Джером Пауъл призна миналата седмица, че повишението с половин процентен пункт е „на масата“ на срещата следващата седмица.

„Страшно изкушаващо е да предприемем подход на бавно растеж, надявайки се, че икономиката на САЩ може да постигне меко кацане на устойчив път. Това няма да се случи“, посочват от Deutsche Bank. „Нашето мнение е, че единственият начин да се сведат до минимум икономическите, финансовите и обществените щети от продължителната инфлация е да има твърдо кацане“, добавят от банката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ