ЕС и Китай постигнаха принципно споразумение за мащабна инвестиционна сделка

ЕС и Китай постигнаха принципно споразумение за мащабна инвестиционна сделка

Китай и Европейският съюз са постигнали принципно споразумение за двустранна инвестиционна сделка, предаде „Саут чайна морнинг пост“, позовавайки се на високопоставен дипломат от Брюксел.

Според информацията на китайското издание, канцлерът на Германия Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон споделят мнението, че трябва да се продължи напред със сделката. От Берлин са пояснили, че споразумението ще бъде обсъдено днес по време на среща на представителите на 27-те страни членки.

Ако бъде потвърдена, сделката, известна още като Всеобхватно споразумение за инвестиции, тя може да промени напълно икономическите отношения между Китай и ЕС дори на фона на политическото разделение между двете страни. Миналата година търговията между блока и азиатската страна е била в размер на над 650 млрд. долара, като новото споразумение предвижда разширяване на нейния обем.

Вчера говорителят на Министерството на търговията на Китай Гао Фън заяви, че двете страни са провели консултации по останалите неразрешени върпоси и са постигнали „важен напредък“. „И двата екипа ще продължат да работят усилено, за да постигнат целите, определени от лидерите на двете страни“, уточни той.

Макар че сделката представлява безспорна дипломатическа победа и за двете страни, тя е особено важна за Пекин, тъй като дава възможност за възстановяване на добрите отношения с ЕС, които се влошиха през последните години.

Брюксел засили критиките си срещу Пекин по редица теми – от нарушаването на човешките правила в предимно мюсюлманския регион Синдзян до увеличеното военно присъствие в Южнокитайско море. ЕС също така изрази притеснения относно новия закон за националанта сигурност в Хонконг, които ограничи свободата на гражданите в специалния административен район

Преговорите за сделката започнаха още през 2013 г. но бяха забавени заради изискването за отварянето на пазара на Китай и коригирането на някои търговски практики, които ЕС счита за дискриминационни.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ