Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Foxconn се обединява с американски производител на електромобили за съвместно производство

Тайванският технологичен гигант Foxconn обяви днес, че се обединява с американския производител на електрически автомобили Fisker за производството на коли в САЩ от края на 2023 година, предаде Франс прес.
В общо комюнике двете компании посочват, че са подписали рамкови договори за съвместна разработка на "революционен" електромобил от най-достъпния сегмент на пазара.
Foxconn, който сглобява iPhone на Apple и е доставчик на други международни марки, иска да се диверсифицира, като се насочи към електрически коли, роботи и електронно медицинско оборудване, отбелязва БТА.
През януари тайванският гигант обяви съюза си с китайския автомобилостроител Джийли (Geely), ставайки доставчик на оборудване и консултант в услуга на световни конструктори. Структурата има амбицията да предизвика революция в сектора, най-вече благодарение на синергиите и новите технологии.
Президентът на Foxconn Лю Юнвай съобщи, че компанията е инвестирала през 2020 година около 10 милиарда тайвански долара (30 милиона евро) в разработката на електромобили.
Fisker е един от американските производители на електромобили с амбицията един ден да може да оспори господството на гиганта Telsa. Очаква се партньорството с Foxconn да позволи производството на продукт на цена, позволяваща истинска електрическа мобилност на масовия пазар, отбеляза президентът и главен изпълнителен директор Хенрик Фискър.
Базовата цена на колата ще бъде под 25 000 евро с годишен обем на производство от 250 000 автомобила, които ще се произвеждат в два завода. Планирано е производството да започне в САЩ през четвъртото тримесечие на 2023 година. Предвижда се двете предприятия да имат и заводи в чужбина. Колите ще се продават с марката Fisker на пазарите в Северна Америка, Европа, Китай и Индия. Програмата е с кодово име "Проект лична електромобилна революция" ("Projet Pear")
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Украйна иска да увеличи вноса на природен газ с 30 на сто след руските атаки
Енергетика |IKEA придобива американската логистична технологична компания Locus
Компании |НАП с нова функционалност за подаване на справки-декларации за ДДС
Финанси |8-и банково-финансов форум: Бъдещето на парите
8-и банково-финансов форум |За първи път след пандемията: Пазарът на филми в САЩ тръгна нагоре и ще надхвърли 9 млрд. долара през 2025 г.
Бизнес |Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Наука и Здраве |"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Общество |Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Наука и Здраве |Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Техники за успех |Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Свят |Министерството на обраната предлага военното обучение да излезе от класните стаи
Политика |Франция потъна в още по-дълбока политическа криза. Какво предстои?
Политика |Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец
Общество |

Коментари
Няма въведени кометари.