Инвестициите в технологични стартъпи в САЩ достигнаха ново рекордно ниво

Инвестициите в технологични стартъпи в САЩ достигнаха ново рекордно ниво

Инвестициите в технологични стартъпи в САЩ достигнаха ново рекордно ниво

Големите компании за управление на активи засилиха доминантната си позиция в Силициевата долина през последното тримесечие, изтласквайки рисковите инвеститори от някогашният им нишов бизнес, пише „Уолстрийт джърнъл“.

Хедж фондове, взаимни фондове, пенсионни фондове и други т.нар. нетрадиционни рискови инвеститори са били по-активни през второто тримесечие на 2021 г., отколкото през който и да е друг период, сочат данни на компанията за пазарни проучвания Pitchbook Data. Тези фирми са взели участие в 42% от сделките за стартъп финансиране, като същите тези споразумения са отговорни за повече от три четвърти от инвестирания капитал, отбелязват от  Pitchbook.

Инвестициите в американски стартъпи през първата половина на 2021 г. са достигнали 150 млрд. долара, надминавайки годишното финансиране за всяка година преди предходната, става ясно още от доклада на компанията за пазарни проучвани.

Големите компании за управление на активи разполагат с огромен капитал, движат се бързо и по-рядко искат места в борда на директорите или директно участие при взимането на решения в компаниите. Всичко това ги прави по-привлекателни за основателите на стартиращи компании, показват интервюта с инвеститори и с ръководители на стартъпи. Резултатът е главозамайващ темп на сключване на сделки.

Големите мениджъри на пари от доста време отделят част от портфейлите си за инвестиране в традиционни фирми за рисков капитал. Мнозина от тях обаче вече започнаха да инвестират дириктно в стартъпи на фона на ниските лихви, търсейки по-добра възвращаемост от технологичните компании. През годините традиционните рискови инвеститори ги определяха като „туристи“ или „глупави пари“, които не са имали нужните умения за да инвестират в стартъпи. Те обаче не се отказаха от този си подход, като сред 10-те Топ инвеститора в стартъпи (в доларово измерение) половината са нетрадиционни рискови инвеститори, включително Fidelity Investment и Tiger Global Management. Според Pitchbook броят на кръговете за финансиране на стартъпи, които включват нетрадиционни рискови инвеститори, се е удвоил през последното десетилетие.

Британската фирма за управление на активи Baillie Gifford, която отговаря за активи на стойност над 450 млрд. долар, направи първата си инвестиция в стартъп през 2012 г., а през 2019 г. даде представи специален портфейл за вливане на сериозни количества капитал в частни компании в късен етап на развитие, казва мениджърът на портфейла Робърт Нацлър.

Някои традиционни фирми за рисков капитал се отдръпват от старите си практики, за да не изостанат в надпреварата.За да действат бързо, някои рискови инвеститори заявиха, че намаляват одитите и проверките на клиентите и че влагат повече доверие в думите на основателите на стартъпи за печалбата и загубата.

„Вече няма фондове за рискови инвестиции с ценова дисциплина“, рисковият инвеститор Кийт Рабоа.

В периода от 2016 до 2019 г. е имало средно по 35 кръга на финансиране на месец, които са достигнали 100 млн. долара и повече, показват данните на CB Insights. Тази година е имало по 126 сделки месечно

Всичкото това финансиране вдигна до небесата оценките на компаниите, а това увеличи печалбите на хартия на всички типове инвеститори в стартъпи. Преди пет години 14 стартъпа получиха пазарна оценка от 1 млрд. долара или повече в тримесечието от април до юни. През същият период на тази година такъв резултат постигнаха 136 компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ